Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal ( perioada de incercare )
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal ( perioada de incercare )

Buna ziua ... Un prieten de al meu a fost condamnat pentru ucidere din culpa intr-un accident rutier ce s-a soldat cu victima . Pedeapsa sa a fost de 1 an si 4 luni cu suspendare iar perioada de incercare 4 ani in care nu are voie sa conduca . Intrebarea mea este urmatoarea : Aceasta perioada de incercare poate fi diminuata prin vreo metoda ?
Daca da , care ar fi aceea ? Va multumesc !
Nu,termenul de incercare este stabilit de instanta prin hotarare.
Stimate domn ,

Termenul de incercare, in cazul suspendarii sub supraveghere , este compus din pedeapsa efectiv aplicata la care se adauga un termen stabilit de catre instanta de judecata, cuprinse intre 2 si 5 ani.

Instanta de judecata a stabilit termenul de 4 ani .

Acest termen de judecata nu mai poate fi modificat .( sentinta putea fi desfiintata prin promovarea caii de atac a recursului ).

Dupa 5 ani si patru luni opereaza reabilitarea de drept.
Cazierul judiciar nu va mai cuprinde mentiuni dupa scurgerea termenului de incercare, daca nu va fi savarsita nicio infractiuni in acest interval.

Permisul de conducere va putea fi redobandit dupa scurgerea unui an , termen ce curge de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
chiar daca i-a dat hotararea ca in perioada incercarii sa nu conduca niciun fel de autovehicul il poate dobandii dupa 1 an de zile ?
nu il poate, are masura complementara
dar articolul Art.116. - (1) din Cod Penal precizeaza :a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;