Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 65 1 concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 65 1 concediu de odihna

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs in cazul in care un salariat este in preaviz dar mai are si concediu de odihna neluat. Con de odihna suspenda preavizul sau preavizul decurge normal.
Multumesc
Dupa cate inteleg la data cand s-a acordat preavizul salariatul nu era in C.O..In aceasta situatie preavizul nu se intrerupe salariatul primind conform dispozitiilor art.141 alin.4 din Codul Muncii compensare in bani a concediului neefectuat
Sau se poate ca perioada preavizului sa se constituie si din zilele de Co neefectuate.
Deci daca preavizul curge pana pe 28.02.2009, in aceasta perioada pot sa - i acord in baza cererii de concediu de odihna 5 din CO neefectuat.
Sa inteleg ca persoana se afla in preaviz si vreti sa-i acordati C.O.?
Da.