Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa poluare masina inmatriculata in RO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa poluare masina inmatriculata in RO

buna ziua
va rog sa imi spuneti daca stiti de urmatorul aspect

priuma data avem urmatorul pasaj din lege :
(2) Pentru autovehiculele înmatriculate după 1 ianuarie 2007, pentru care se solicită prima transcriere a
dreptului de proprietate în România, taxa se achită şi în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru
autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care nu fac parte din categoria autovehiculelor
exceptate ori scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul
înmatriculării
.

expresia "La momentul inmatricularii " se refera la => adica maine cand ma duc eu sa o "inmatriculez" sau cand au fost ele inmatriculate in Romania?

apoi am primit o foaie de la cineva care a fost la politie, cu situatiile de masini scutite de taxe speciale / de poluare
acolo la prima rubrica spune asa : sunt scutite ...
Autovehiculele introduse in RO înainte de 01.01.2007 in baza unor contracte de leasing şi a căror încheiere se realizează după această dată si pentru care s-a platit accize - conform HG1861/2006 - punctul 31" , aliniatul 4 din norme metodologice

situatia mea e in felul urmator :
- masina cumpara de noua din RO in 2006 in leasing - adusa din Korea , platita vama , TVA , accize
- leasing terminat in 2008 moment in care este inmatriculata pe firma mea
in aceste situatii, aceasta masina este scutita sau nu de taxa de poluare , conform celor spuse mai sus ?
multumesc
tavitara, utilizator