avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa poluare masina inmatriculata in RO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa poluare masina inmatriculata in RO

buna ziua
va rog sa imi spuneti daca stiti de urmatorul aspect

priuma data avem urmatorul pasaj din lege :
(2) Pentru autovehiculele înmatriculate după 1 ianuarie 2007, pentru care se solicită prima transcriere a
dreptului de proprietate în România, taxa se achită şi în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru
autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care nu fac parte din categoria autovehiculelor
exceptate ori scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul
înmatriculării
.


expresia "La momentul inmatricularii " se refera la => adica maine cand ma duc eu sa o "inmatriculez" sau cand au fost ele inmatriculate in Romania?

apoi am primit o foaie de la cineva care a fost la politie, cu situatiile de masini scutite de taxe speciale / de poluare
acolo la prima rubrica spune asa : sunt scutite ...
Autovehiculele introduse in RO înainte de 01.01.2007 in baza unor contracte de leasing şi a căror încheiere se realizează după această dată si pentru care s-a platit accize - conform HG1861/2006 - punctul 31" , aliniatul 4 din norme metodologice

situatia mea e in felul urmator :
- masina cumpara de noua din RO in 2006 in leasing - adusa din Korea , platita vama , TVA , accize
- leasing terminat in 2008 moment in care este inmatriculata pe firma mea
in aceste situatii, aceasta masina este scutita sau nu de taxa de poluare , conform celor spuse mai sus ?
multumesc
Ultima modificare: Vineri, 22 Februarie 2013
tavitara, utilizator

Alte discuții în legătură

Platesc taxa de mediu? radupr radupr Buna seara, va retin atentia cu mai multe intrebari. In anul 2012 am achizitionat o masina productie 2005, inmatriculata prima data in Romania in august ... (vezi toată discuția)
Pentru autoturismele mostenite se percepe taxa de poluare la inmatriculare? far_importantza far_importantza daca am mostenit o masina fabricata si inmatriculata in 2006, trebuie sa platesc minunata taxa de poluare??? (vezi toată discuția)
Taxa la inmatriculare auto dupa finalizare leasing lilianabln lilianabln Buna seara, am urmatoarea problema: am achizitionat o masina dupa finalizarea unui contract de leasing din iunie 2009 al unei persoane juridice, iar acum ... (vezi toată discuția)