Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am 34 ani vechime,54ani si 4 luni ,varsta,3 copii.As dorii sa stiu daca ma pot pensiona anticipat.Multumesc.
Spuneti luna si anul nasterii.
noiembrie 1958,sau cel putin ,daca ies acum in somaj,dupa aceea pot iesii la pensie anticipat?va multumesc!
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni(februarie 2015).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea la pensia anticipata partiala este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.
Buna!Am si eu cateva intrebari in legatura cu pensionarea se poate pune intrebarile aici sau trebuie neaparat sa creez un nou Topic?
Puneti intrebarile aici.