avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am 34 ani vechime,54ani si 4 luni ,varsta,3 copii.As dorii sa stiu daca ma pot pensiona anticipat.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:51, 26 Februarie 2013
Spuneti luna si anul nasterii.
noiembrie 1958,sau cel putin ,daca ies acum in somaj,dupa aceea pot iesii la pensie anticipat?va multumesc!
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 56 de ani si 3 luni(februarie 2015).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Penalizarea la pensia anticipata partiala este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%.
Buna!Am si eu cateva intrebari in legatura cu pensionarea se poate pune intrebarile aici sau trebuie neaparat sa creez un nou Topic?
Puneti intrebarile aici.

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare art1580 art1580 Va deranjez cu urmatoarea intrebare: care este varsta la care pot iesi la pensie (la limita de varsta, anticipata, anticipata partiala, pensie de boala) avand ... (vezi toată discuția)
Conditii pensionare anticipata nicu_ned nicu_ned Buna ziua, nu stiu daca am nimerit foarte bine forumul, dar incerc Am 3 intrebari: sunt nascut la 28.07.1953. lucrez din 1972, septembrie, am ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata caz boala ralucaboeriu ralucaboeriu Buna ziua! In caz de boala incurabila te poti pensiona cu mai multi ani inainte decat in cazul pensiei anticipate. Multumesc! (vezi toată discuția)