avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... impartirea bunurilor in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

impartirea bunurilor in caz de divort

in caz de divort,cum se considera bunurile dobandite in cursul casatoriei de catre unul din soti prin mostenire?,sunt bunuri comune ?
Stimat forumist,

Bunurile moștenite nu sunt bunuri comune, aparținând exclusiv moștenitorului.

Cu stimă.
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
[editat- se refera la mesaj sters]

Mă refer la prevederile Codului Civil, care arată, la Art. 340:


Bunurile proprii

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;


[editat- se refera la mesaj sters]

Cu stimă
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2013
gi-jane2, moderator
Bunurile primite prin mostenire de oricare dintre soti sunt bunuri proprii si nu vor fi incluse in masa partajabila in urma divortului.

Alte discuții în legătură

Divort, partaj imobil cumparat din bani proprii cristinahandru cristinahandru buna ziua.Am depus actele pt divort si sotul imi tot spune ca are si el parte din casa si sa pregatesc si partajul .Casa a fost cumparata la o luna dupa ce ne ... (vezi toată discuția)
Partajare bunuri lenty lenty Buna ziua, Eu și soțul căsătoriți de 5 ani nu avem copii. El are unul dintr-o alta relație. Cine are dreptul deplin la bunuri? (vezi toată discuția)
Partaj bunuri Nicolasbyn Nicolasbyn Înainte de căsătoriei soția deținea o garsoniera, după căsătorie am vândut-o și am cumpărat un apartament pe numele ei cu precizarea că este ... (vezi toată discuția)