Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Invitatie cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Invitatie cetatean strain

Buna ziua tuturor.Desi am cautat informatii pe tema unei invitatii nu am gasit inf complete si corecte.As dori sa fac o invitatie unui cetatean egiptean.Unde trebuie sa ma adresez ptr o asemenea invitatie?Care sunt procedurile necesare, actele de care am nevoie?Multumesc frumos.
Invitatia se face la notariat de catre proprietarul imobilului unde va locui si se trimite in egipt in limba romana impreuna cu copia actului dvs de proprietate si cu copia actului de indentitate, cu care se va prezenta la ambasada Romaniei in tara respectiva.
Cetatenilor straini li se permite intrarea in Romania in conditiile prevazute de O.G. nr. 194/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, daca:
a) poseda un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul roman;
Valabilitatea documentului de calatorie in care urmeaza sa fie aplicata viza trebuie sa depaseasca valabilitatea vizei solicitate cu cel putin 6 luni.
b) poseda viza romana sau poseda permis de sedere valabil, daca prin intelegeri internationale nu s-a stabilit altfel;
c) prezinta documente care justifica scopul si conditiile sederii lor si care fac dovada existentei unor mijloace corespunzatoare atat pentru intretinere pe perioada sederii, cat si pentru intoarcerea in tara de origine sau pentru tranzitul catre alt stat in care exista siguranta ca li se va permite intrarea;
d) prezinta garantii ca li se va permite intrarea pe teritoriul statului de destinatie sau ca vor parasi teritoriul Romaniei, in cazul strainilor aflati in tranzit;
e) nu sunt inclusi in categoria strainilor impotriva carora s-a instituit masura interzicerii intrarii in Romania sau care au fost declarati indezirabili;
f) nu au incalcat anterior, in mod nejustificat, scopul declarat la obtinerea vizei sau, dupa caz, la intrarea pe teritoriul Romaniei ori nu au incercat sa treaca frontiera Romaniei cu documente false;
g) pe numele lor nu au fost introduse alerte in Sistemul Informatic Schengen in scopul refuzarii intrarii;
h) nu prezinta un pericol pentru apararea si siguranta nationala, ordinea, sanatatea ori morala publica.

In cazul cetatenilor straini care trebuie sa prezinte o invitatie scrisa din partea unei persoane fizice sau juridice, din care sa rezulte ca aceasta va asigura costurile privind indepartarea, in cazul in care strainul invitat nu paraseste Romania pana la data la care inceteaza dreptul de sedere stabilit prin viza pentru a obtine viza din partea misiunilor diplomatice ale Romaniei trebuie sa obtina, in prealabil, aprobarea acesteia de catre Oficiul Roman pentru Imigrari.
Cetatenilor egipteni li se cere o invitatie cu care trebuie sa se prezinte la ambasada Romaniei din Egipt,insa nu detin informatii legate de cum se face aceasta invitatie...mi s-a sugerat serviciul de pasapoarte din resedinta de judet...ce acte am nevoie ptr a alcatui dosarul unei invitatii pe baza careia va obtine viza?El ce acte trebuie sa imi transmita?Exista o lista exacte a actelor pe care trebuie sa le intocmesc?
Pt invitatia in scop de vizita:
Formularul pt invitatie se poate obtine de la "Imigrari” – in sediul politiei, cred...). Invitatia originala in 4 exemplare, autentificate la notarul public (un exemplar la autoritatea care a autentificat invitatia, un exemplar la filiala bancii unde urmeaza sa se constituie garantiile bancare (pt a fi platite cheltuielile de plecare in cazul strainului care sta mai mult decat i se permite prin viza) si 2 exemplare la formatiunea teritoriala a Directiei Generale de Evidenta Informatizata a Persoanei – de unde veti primi un exemplar "vizat” pt a o trimite strainului si el o va prezenta la oficiul consular roman din Cairo – nu cred ca e vreun oficiu in alt oras...); taxa consulara (era vreo 60 euro); copie dupa documentul de trecere a frontierei apartinand strainului invitat; 2 foto 3/4 (ale strainului invitat); cartea de identitate pentru cetatenii romani (original+copie); dovada spatiului de locuit (ar fi bine sa aveti la dv originalul + o copie...); dovada mijloacelor de intretinere a strainului invitat (dovada ca il puteti intretine cat timp e in RO – sau ca se poate intretine singur...); extrasul din cazierul judiciar al strainului invitat sau alt document cu valoare judiciara, emis de autoritatile statului de provenienta a strainului, tradus si legalizat; garantiile bancare.

Pt certitudine poate ar fi bine sa va interesati direct la Evidenta Persoanelor...
atalinna a scris:

Cetatenilor egipteni li se cere o invitatie cu care trebuie sa se prezinte la ambasada Romaniei din Egipt,insa nu detin informatii legate de cum se face aceasta invitatie...mi s-a sugerat serviciul de pasapoarte din resedinta de judet...ce acte am nevoie ptr a alcatui dosarul unei invitatii pe baza careia va obtine viza?El ce acte trebuie sa imi transmita?Exista o lista exacte a actelor pe care trebuie sa le intocmesc?

Pentru a obtine viza de scurta sedere, strainii care sunt cetateni ai statelor prevazute în lista stabilita de art.36 din O.U.G. nr.194/2002 trebuie sa prezinte la misiunea diplomatica invitatie scrisa din partea unei persoane fizice sau juridice, din care sa rezulte ca aceasta va asigura costurile privind îndepartarea, în cazul în care strainul invitat nu paraseste România pâna la data la care înceteaza dreptul de sedere conferit prin viza.
Formularele tipizate pentru invitatii se obtin de la formatiunea teritoriala a Oficiului Român pentru Imigrari din judetul pe raza caruia persoana fizica/juridica invitatoare îsi are resedinta/sediul.
Gasiti aici un formular de invitatie
[ link extern ]