Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile sotiei mostenitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile sotiei mostenitoare

As dorii cateva raspunsuri in legatura cu o problema .
Este vorba de o mostenire a tatalui meu venita din partea tatalui sau ( bunicul meu ) mostenirea care consta in terenuri care se afla in litigiu , tatal meu a decedat in urma cu cva timp , iar in momentul acela mostenirea se afla in litigiu , ca si in prezent, intrebarea mea este : mama mea ( sotia mostenitoare ) are dreptul la acea mostenire ? tatal meu avand 4 copii in viata si sotia ,iar mostenirea fiind in litigiu nedobandita cat era in viata , provenind din partea tatalui , tatalui meu . va multumesc
nu ,sotia superavetuitoare nu are drept la aceasta mostenire ,mostenitori cu vocatie succesorala sunt cei 4 copii .
Va deranjez cu inca o intrebare , una dintre surorile mele a incheiat un act de vanzare drepturi litigioase cu tatal meu cu 2 saptamani inainte ca acesta sa moara , eu afland de acesta cu 4 zile inainte de deces , intrebandu l pe acesta el stia doar de o procura , se poate ataca acest act de celelalte 3 surori? nu stiu daca a facut medico legal sau nu , stiu doar ca are o adeverinta de la un psihiatru particular. Sora mea a facut acest act stiind ca tatal meu era in ultima faza si ca nu mai sunt sanse sa traiasca .
end a scris:

nu ,sotia superavetuitoare nu are drept la aceasta mostenire ,mostenitori cu vocatie succesorala sunt cei 4 copii .

Nu aş fi atît de categoric.

Drepturile succesorale din acea succesiune, chiar în litigiu fiind ele, se aflau în patrimoniul tatălui la data decesului acestuia. Prin urmare, ele vor reveni moştenitorilor de drept ai tatălui, printre care se află şi soţia supravieţuitoare cu o cotă de 1/4.
deci sa inteleg ca este mostenitoare chiar daca , cum am spus mostenirea este din partea bunicului meu , respectiv tatal tatalui meu , nu un bun comun
Este mostenitoare a tatalui dvs, adica mosteneste 1/4 din toate bunurile aflate in masa succesorala (in proprietatea sau la care avea dreptul pana in momentul decesului) a defunctului. In cazul in care ar fi fost bun comun, ar fi avut dreptul la 1/4 + o cota proprie de 1/2