Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Produse expirate in farmacii si imputarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Produse expirate in farmacii si imputarea contravalorii lor angajatilor

Lucrez intr-o farmacie si odata cu efectuarea inventarului s-a facut o lista cu produsele expirate aflate in locatie, dupa care valoarea acestora ne-a fost imputata noua asistentilor si farmacistului.
Vreau sa stiu daca este legal. Mentionez ca nu am avut lipsuri in urma inventarului.
Multumesc!
o mai veche zicală românească spune cam aşa : "iată, am trăit s-o aud şi pe asta".Doar în capul acelui patron pot avea loc asemenea abuzuri.Contestaţi imediat prin formularea unei Contestaţii (în dublu exemplar-1 pt dvs.) cu nr. de înregistrare, în care arătaţi societăţii că hotărârea sa este netemeinică, nelegală, constituie un abuz împotriva angajatului şi produce vătămarea sa (NU cred că aţi acceptat vreo asemenea netemeinică clauză în CIM de plată a medicamentelor expirate, dacă, prin absurd, societatea a inclus-o).Societatea, are un contabil care cunoaşte legea şi ştie ce are de făcut în asemenea cazuri - nu doresc a intra în partida contabilului.
Se poate angaja raspunderea dvs numai in anumite conditii ... neglijenta in a anunta angajatorul ca anumite medicamente au termenul de valabiltate expirat poate constitui o astfel de situatie ...
MAI NOU, suntem amenintate ca se va contacta departamentul juridic al lantului de farmacii si vom fii actionate in justitie daca nu semnam un angajament de plata formulat astfel-
subsemnatul.....cu ci... cnp...in functia de...RECUNOSC CA AM PRODUS angajatorului urmatoarele pagube- ..........in cuntum total de.......lei, in care suma de plata care imi revine este de....
MA OBLIG, DE BUNA-VOIE SA PLATESC direct in caseria unitatii suma sus mentionata.
I-MI IAU ANGAJAMENTUL de a platii aceasta suma unitatii pagubite in modul urmator......

Farmacista diriginte ne-a obligat pe noi asistentele si pe femeia de serviciu in cursul zilei de ieri 13.03.2013 sa distrugem expiratele aflate in locatie prin aruncarea lor in wc. aceste expirate nu se mai aflau in stoc datorita faptului ca nu au fost introduse la inventar.
Cand am intrebat revizorii cu ce document sunt scoase expiratele din stoc, mi s-a raspuns ca pur si simplu nu vor mai fi in stoc. abia acum am inteles ca defapt nu s-au numarat la inventar. Aceeasi intrebare am pus si managerului de zona care mi-a spus ca asa se procedeaza la C.....a, si ca aceste expirate trebuiau acoperite ALTFEL....CU ALTE PRODUSE ADUSE DE NOI. CUM??????

As vrea sa stiu ce consecinte legale ar avea asupra mea si a CV-ului meu, semnarea acestui acord de plata .

Este legal?
Multumesc anticipat!

arra11, utilizator
bună ziua,
eu v-am dat o posibilă variantă, persoana "freeelis-consilier juridic" v-a expus o altă varianta diferită.Dvs. nu daţi niciun răspuns concret cu privire la cele 2 variante posibile.Eu nu pot să oblig pe nimeni să spună mai mult dar în opinia mea : "gluma" patronului dvs. ia amploare.Dacă binevoiţi a clarifica puţin aspectele, m-aş bucura : cei dintre noi care vor dori, vă vor ajuta.Pe acest forum sunt o sumedenie de specialişti în diverse domenii (+ cei care au păţit-o şi au găsit cea mai buna variantă de soluţionare a problemei), în principal în domeniul juridic.Dacă veţi accepta presiunea verbală a celor ce vă ameninţă cu semnarea unui . . ., veţi avea de suferit.De aceea trebuie găsită rapid cea mai bună opţiune de contracarare a acţiunilor (eu le cred ABUZIVE, deşi dvs nu spuneţi concret, nu lămuriţi nimic . . .).Vă vom ajuta cu drag dacă veţi dori a clarifica lucrurile : noi nu putem "citi în stele" care-i adevărata situaţie.Faptul că farmacia ţinea în afara gestiunii/contabilităţii medicamente expirate şi le vindea clienţilor, nu e ceva nou dar nici legal şi nici moral.Apoi, ordinul verbal de a distruge acele medicamente în felul postat de dvs. : trebuie să vă dea de gândit.Patronul a mirosit în "viitor" şi astfel şi-a luat măsuri de linişte pt el NU şi pt dvs.
medicamentele respective nu au o factura de la furnizor,nu ati facut o receptie a lor?daca nu s-a facut o receptie,nu au fost numarate la inventar ,practic nu au existat in farmacie nu?Nu semnati nimic dna pt ce sa platiti?ati stiut de existenta lor?intrebati un contabil si nu semnati nimic