Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Necesitate casa de marcat fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Necesitate casa de marcat fiscala

Am o nelamurire: am un site si primesc comenzi telefonice pentru un produs ce-l comercializez de multi ani.

Pentru comenzile locale, ma deplasez la domiciul clientului si livrez marfa cu factura si chitanta (semnate si stampilate).

Intrebare: Am nevoie de casa de marcat pentru acest tip de livrare?

Cu multumiri anticipate,

Adriana
Da, in cazul in care comercializati catre persoane fizice va trebui sa aveti casa de marcat fiscala.
Buna ziua,
Daca tot nu ati achizitionat o casa de marcat as putea sa va ofer-contra-cost-evident, o casa de marcat second hand.
Relatii la tel-0722450332
Numai bine.
#-o
aleja0821, utilizator
puteti evita casa de marcat daca ii convingeti pe clienti sa plateasca prin banca sau sa livrati produsele prin curier, cu plata ramburs.

laura
Buna ziua,

Doresc sa va intreb daca am nevoie de casa de marcat in urmatoarea situatie: eu voi incepe o activitate de prestari servicii de curierat. Aceste servicii sunt accesibile si persoanelor fizice si sistemul meu de gestiune emite factura si chitanta pentru fiecare scrisoare de transport indiferent daca al meu client este PF sau PJ.

Va multumesc anticipat.