avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Necesitate casa de marcat fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Necesitate casa de marcat fiscala

Am o nelamurire: am un site si primesc comenzi telefonice pentru un produs ce-l comercializez de multi ani.

Pentru comenzile locale, ma deplasez la domiciul clientului si livrez marfa cu factura si chitanta (semnate si stampilate).

Intrebare: Am nevoie de casa de marcat pentru acest tip de livrare?

Cu multumiri anticipate,

Adriana
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 13:15, 24 Aprilie 2011
Da, in cazul in care comercializati catre persoane fizice va trebui sa aveti casa de marcat fiscala.
Buna ziua,
Daca tot nu ati achizitionat o casa de marcat as putea sa va ofer-contra-cost-evident, o casa de marcat second hand.
Relatii la tel-0722450332
Numai bine.
#-o
Ultima modificare: Luni, 6 Iulie 2009
aleja0821, utilizator
puteti evita casa de marcat daca ii convingeti pe clienti sa plateasca prin banca sau sa livrati produsele prin curier, cu plata ramburs.

laura
Buna ziua,

Doresc sa va intreb daca am nevoie de casa de marcat in urmatoarea situatie: eu voi incepe o activitate de prestari servicii de curierat. Aceste servicii sunt accesibile si persoanelor fizice si sistemul meu de gestiune emite factura si chitanta pentru fiecare scrisoare de transport indiferent daca al meu client este PF sau PJ.

Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal? klm0909 klm0909 Buna ziua, 1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare ... (vezi toată discuția)
Chitante emise catre persoane fizice ContSters255863 ContSters255863 Efectuez comert la distanta si am livrat cateva bunuri catre persoane fizice, cu incasare pe baza de chitanta realizata electronic. Stiu ca nu a fost bine si ... (vezi toată discuția)
Exceptie folosire casa de marcat lavinia.gavr lavinia.gavr Buna ziua! Va rog sa imi oferiti informatii in legatura cu o anumita situatie. Sunt administrator al unei firme. Am depus cerere la Registrul Comertului ... (vezi toată discuția)