Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul de maternitate?

Buna ziua,

Ma intereseaza cum se calculeaza salariul pe perioada concediului pre si postnatal.
prenatale un felde conc medical. iar la crestere copil 85% din media peultimele 12 luni.
@anelesenad

Calculul indemnizatiei de maternitate este reglementat de OUG 158/2005 din care va redau mai jos articolele de interes.

Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
1. Pentru perioada de concediu de maternitate (sarcina si lauzie) nu se primeste salariu ci indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca.

2. Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu de maternitate;
- suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc);
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm);
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical si se obribe indemnizatia pentru luna respectiva.

3. - Izcm este aceeasi pentru toata perioada de concediu de maternitate.
- Indemnizatia lunara difera in functie de numarul de zile lucratoare ale fiecarei luni.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si promptitudine.
Buna ziua.
Din suma astfel obtinuta se scad si darile catre strat?