Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... PROMOVARE RAPIDA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

PROMOVARE RAPIDA

Care sunt pasii de urmat in promovare rapida a unui functionar public chiar daca nu indeplineste vechimea in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza?
marius-marian, utilizator
Legea privind statutul functionarilor publici ,,Art. 70
(1) Pot beneficia de sistemul de promovare rapidă în funcţia publică:
a) persoanele care au absolvit programe organizate, în condiţiile legii, pentru obţinerea statutului de manager public;
b) funcţionarii publici care au promovat concursul prevăzut la art. 65 alin. (3).
(2) Pot participa la concursul prevăzut la alin. (1) lit. b) funcţionarii publici care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au cel puţin 1 an vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
b) au obţinut calificativul foarte bine la evaluarea performanţelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi;
d) au urmat cel puţin o formă de perfecţionare profesională în ultimul an.
(3) Concursul pentru promovarea rapidă prevăzut la art. 65 alin. (3) se organizează anual, de către Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, în limita numărului de funcţii publice rezervate promovării rapide.''

va multumesc mult....insa ma intereseaza care sunt pasii de urmat in astfel de cazuri....
pasul 1 si 2, va inscrieti si participati la examen. :) Si sa faceti si o cerere inainte catre conducere, pentru a putea promova rapid.
LuchianSeb, utilizator
o cerere?ce trebuie sa conțină?
sau mai bine zis cum trebuie conceputa? asta ma omoară cel mai mult.:-/
Nu are rost sa va faceti sperante. Nu se fac promovari rapide, intrucat nu exista norme de aplicare pentru acest tip de promovare. Normele ar trebui sa fie emise de Presedintele ANFP.