Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Injurii, calomnie, amenintari - pedeapsa, procedura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Injurii, calomnie, amenintari - pedeapsa, procedura

Buna seara!
Fostul sot m-a injurat in public,m-a amenintat si m-a impins ridicand palma la mine sa ma loveasca.Mentionez ca este a doua ora cand incearca sa ma loveasca de fata cu,concubina acestuia.Eram in parc impreuna cu fiul meu care l-a sunat pe fostul sot sa vina in parc la el dupa ce iese de la servici.In parc a aparut si concubina acestuia impreuna cu baiatul ei,aceasta controlindu-l tot timpul si cand mai venea la fiul lui.
Mentionez ca ea este de o nesimtire maxima,fiind foarte incantata ca fostul sot incearca sa ma loveasca de fata cu ea.Scandalul a inceput de la faptul ca ea se pregatea sa plece din parc si ,,la comanda,,trebuia sa plece si fostul sot impreuna cu ea si fiul ei,,acasa,,.Asta dupa ce el vazand ca este ea in parc s-a dus sa stea cu ea,neglijindu-si copilul,deoarece ea ii impune sa nu-l sune fiul meu,sa nu-si viziteze copilul,etc.Nici pensia alimentara nu i-a platit-o decat dupa ce dosarul penal a ajuns la procuratura,suma depasind 3000 lei.
Ce drepturi am in acest caz impotriva lui si al ei,ce am de facut si cum poate fi pedepsit legal.Dar ea?
Va multumesc!

insulta si calomnia nu se pedepsesc penal, numai procedura actiunii civile prin care sa solicitati daune pt prejudiciul provocat, in prealabil medierea in aceasta situatie
pt. neplata pens. de intretinere sanse totale pt. intarzierea, cu rea credinta, mai mare de 2 luni. ...pt. insulta (nu este calomnie din ce povestiti) sanse discutabile, o data ca unii spun ca este altii ca nu este infractiune ( cred ca cunosc problema dar nu o dezvolt ci spun doar ca este dupa ce CCR a spus ca este infractiune), dar aveti PROBE sustenabile?
aveti in vedere decizia ICCJ care a stabilit clar ca 205-206 nu sunt in vigoare chiar in situatia solutionarii exceptiei de neconstitutionalitate la care va referiti, inseamna ca dam Curtii Constitutionale un rol legislativ activ, conform interpretarii dvs
Buna seara! Dar faptul ca m-a impins si a ridicat mana sa ma loveasca atunci intervenind unul dintre oamenii de paza ai parcului care era in apropiere?
Fata de concubina ce pot sa fac,legal?
este discutabil stimate coleg (daca imi permiteti sa va apelez asa), CCr a "abrogat" (declarat neconstitutional) abrogarea, si a curs multa cerneala pe hartie de atunci. iar daca ICCJ prin RIL spune ca CCR nu ....nu stiu ce, inseamna ca suntem in Romania si mi-ati amintit de minunata controversa. totusi eu raman pe decizia CCR care este singura inst. care are autoritatea de a interpreta OFICIAL Const. fata de care si ICCJ trebuie sa se supuna. pana la urma judecat. (chiar de la ICCJ) se supune legii, iar Const. are forta supralegislativa. cu mult respect.
sc vox legis corp srl, Consilier juridic