Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Eu am fost in CCC pana in mai 2012, am revenit la serviciu si in decembrie 2012 am nascut cel de-al doilea copil! Cum mi se va calcula indemnizatia in cazul in care aleg sa stau 2 ani acasa?Multumesc frumos!
1. Indemnizatia pentru CCC2 este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In cele 12 luni intra perioada cat ati fost in CCC1, perioada cat ati primit salariu si perioada de concediu de maternitate (sarcina) fiecare cu venitul ei.
Multumesc frumos! Chiar daca aleg sa stau acasa 2 ani se va lua 85% din venit dar nu mai mult de 1200ron sau 4000ron?
din cate am citit eu nu mai mult de 1200 ron si pt primul si pt al doilea an.
Multumesc frumos ptr raspuns!!
1. Daca optati pentru CCC pana la 1 an indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 3400 lei lunar.

2. Daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 1200 lei lunar.