avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Eu am fost in CCC pana in mai 2012, am revenit la serviciu si in decembrie 2012 am nascut cel de-al doilea copil! Cum mi se va calcula indemnizatia in cazul in care aleg sa stau 2 ani acasa?Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: New_lexa , utilizator 19:29, 8 Aprilie 2013
1. Indemnizatia pentru CCC2 este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In cele 12 luni intra perioada cat ati fost in CCC1, perioada cat ati primit salariu si perioada de concediu de maternitate (sarcina) fiecare cu venitul ei.
Multumesc frumos! Chiar daca aleg sa stau acasa 2 ani se va lua 85% din venit dar nu mai mult de 1200ron sau 4000ron?
din cate am citit eu nu mai mult de 1200 ron si pt primul si pt al doilea an.
Multumesc frumos ptr raspuns!!
1. Daca optati pentru CCC pana la 1 an indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 3400 lei lunar.

2. Daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 1200 lei lunar.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie al 2-lea copil dupa concediu fara plata mirikeus mirikeus In acest moment sunt insarcinata cu primul copil urmand sa nasc in mai. Tare mult mi-as dori sa fac si pe al doilea bebe la o distanta de maxim 2 ani ... (vezi toată discuția)
Ccc in cazul nasterilor suprapuse melcsy melcsy Buna ziua. situatia in care persoana care se afla cu primul copil in perioada de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in baza OUG nr. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere al doilea copil RoxanaAB RoxanaAB Buna seara, As fi bucuroasa daca m-ati putea lamuri intr-un aspect, cu atatea schimbari de legislatie nu mai stiu unde sa ma uit. Situatia este in felul ... (vezi toată discuția)