Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare teren

Buna ziua.As dori sa va intreb ce acte sunt necesare pt.dezmembrarea unui teren ,teren care apartin unui nr.de 4 mostenitori?Mentionez faptul ca toti suntem de acord cu dezmembrarea, pt.a ne vinde fiecare partea,suprafatele mai mici vanzandu-se mai repede.Va multumesc.Cu stima.
va trebuie cadastru si intabulare, proprunere de dezmembrare facuta de cadastris, certificat fiscal, certificat de urbanism . Actul se intocmeste la notar in forma autentica si se trimite la CF.

Daca cei patru mostenitori au stabilite cotele ce le revin fiecaruia, din intregul teren, fara a fi delimitate strict, atunci trebuie o iesire din indiviziune.

Daca cei 4 mostenitori pe langa cotele ce revin fiecaruia au delimitat si parcelele respective, atunci vorbim de de dezmembrare.

Pentru aceasta este suficient sa faceti schita topografica de un expert in cadastru si apoi sa intabulati separat parcelele rezultate, respectand pasii descrisi mai sus de joha.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Va multumesc.Cu stima.
Va multumesc Cu stima.
Carmen , trebuie facuta dezmembrarea la notar!