Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act vanzare-cumparare

Buna ziua
Ce sanse de castig ar avea un proces pentru anularea vanzarii cu 3000 ron a unui teren de 900mp si casa, in baza articolului 1303 Cod civil (pret neserios) daca conform tabelelor minimale ale notarilor acestea ar valora 12000 ron?
Multumesc
Cu siguranţă aveţi şanse foarte mari, nu ezitaţi.
Precizati la ce data s-a incheiat contractul.
Contractul a fost incheiat in decembrie 2009.
Multumesc
Pentru rezolvarea spretei dvs. sunt de luat in considerare mai multe variante si anume:
- intre cine si cine s a incheiat contractul (sunt de exemplu, rude)? Caci atunci exista niste reguli speciale.
- terenul avea vicii sau era impropriu dintr un anumit punct de vedere?
- parte din pret a fost platita si altfel?

Si aveti in vedere ca la grilele noatrilor cu preturi minimale exista si anumite corectii care se aplica.

Lucrurile nu sunt atat de simple precum par si nu se rezolva printr o singura intrebare/raspuns. Trebuie analizate toate documentele!

Zi buna,
Partile din contract nu sunt rude, ci doar vecini. Terenul nu are vicii si nu este impropriu din nici un punct de vedere. Pretul a fost platit in mod normal la notar. Nu-mi dau seama la ce va referiti cand spuneti ca poate fi platit si altfel.
Multumesc