Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii 27.10.1981-28.02.2013 (fara intreruperi si fara grupe speciale de munca). Cu riscul de ma repeta, va mai intreb o data deoarece la o casa de pensii mi s-a ca daca nu sunt in activitate sau daca nu platesc contributie de pensie de 250 lei/ luna nu am dreptul, iar la alta casa de pansie mi s-a spus ca as avea dreptul la pensie anticipata in febr 2015.
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din datele prezentate de dvs. am calculat un stagiu de cotizare de 31 de ani si 4 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 2 luni, in noiembrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in noiembrie 2014.

4. Nu puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) deoarece pentru acaesta aveti nevoie de un stagiud e cotizare de 39 de ani si 2 luni.

5. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala din 30 noiembrie 2014 diminuarea va fi de 0,75% x 60 de luni = 45%.
- In noiembrie 2019 se trece din oficiu la pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

6. - Nu este adevarat ca daca nu sunteti in activitate nu puteti solicita pensie.
- Chiar daca pana in noiembrie 2014 sau pana in noiembrie 2019 nu veti mai lucra tot veti putea solicita, la acele momente, pensie anticipata partiala sau pensie pentru limita de varsta.

7. Raspunsurile primite de la casele de pensii unde ati intrebat ori au fost date de persoane care nu aveau competenta necesara ori nu au inteles bine datele prezentate de dvs.
Conditii:

Varsta 56 de ani si 2 luni(61ani si 2 luni -5 ani).

Conditia de stagiu 39 de ani si 2 luni(31 si 2 luni + 8 ani)fara stagiu asimilat.

Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 2 luni cu penalizare de 45%.
Conditii:
Varsta 56 de ani si 2 luni noiembrie 2015(61 de ani si 2 luni - 5 ani).
Stagiu de 31 de ani si 2 luni.fara stagiu asimilat..

VÂRSTE STANDARD
de pensionare, stagii complete şi stagii minime de cotizare

Femei

????????????????????????????????????????????????????????????
? ? ?Vârsta asiguratului ?Stagiul complet?Stagiul minim?
?Luna şi anul naşterii? Luna şi anul pensionării ?la ieşirea la pensie? de cotizare ? de cotizare ?
? ? ? (ani/luni) ? (ani/luni) ? (ani/luni) ?

Septembrie 1958 ?Noiembrie 2019 ? 61/2 ? 31/2 ? 15/0 ?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
am dreptul la anticipata partiala chiar daca nu platesc contributie de pensie de 250 lei/ luna ?(suma stabilita pt cei fara venituri)
Daca indepliniti conditia de stagiu de 31 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.,nu trebuie sa mai faceti contract de asigurare.Contributia este acum de 244 de lei pe luna.
1. La stagiul de cotizare pe care il aveti nu mai este nevoie sa incheiati contract de asigurare cu Casa de Pensii decat daca aveti bani de dat (contributia minima lunara este de 244 lei iar la cuantumul pensie nu va ajuta prea mult).

2. In raspunsul meu anterior am spus:
- Chiar daca pana in noiembrie 2014 sau pana in noiembrie 2019 nu veti mai lucra tot veti putea solicita, la acele momente, pensie anticipata partiala sau pensie pentru limita de varsta.

3. Acum completez: si daca nu platiti contributie la pensie pana in noiembrie 2014 tot puteti solicita pensie anticipata partiala.