Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salon de infrumusetare in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salon de infrumusetare in bloc

Buna ziua,

Pentru infintarea acestui gen de afacere nu trebuie sa aibe un tabel cu semnaturi de la majoritatea locatarilor ? sau poate stiti unde ar trebuii sa caut . Am inteles ca a semnat doar presedintele blocului pentru pentru deschiderea lui ,este ok?

Multumesc,

Nu este O.K. Nu este asociatia Presedintelui.
ogra, utilizator
Si sa mai spun ca a afisat codul de acces al blocului la fereastra salonului ,cod de acces comun, nu avem interfon.
Schimbarea destinatiei locuintelor se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiului supus shimbarii. Vezi art. 42din Legea nr. 230/2007.
Multumesc .
Precizarile dvs dovedesc incalcarea atributiilor si normelor in vigoare de catre persoana mandatata in functia de presedinte de asociatie de proprietari
Schimbarea destinatiei spatiului,legal se poate obtine numai cu acordul a 50+1 dintre proprietari si a tuturor proprietarilor invecinati spatiului unde urmeaza sa se desfasoare activitati de infrumusetare
L nr 230/2007 Art. 32. - 2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Art. 42. - Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinata initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.