Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozite neplatite
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozite neplatite

va salut,am o problema de elucidat.Deci in cazul in care nu a fost plătit impozitul pe teren si pe locuinţă (aferent 2008), Direcţia taxe şi impozite poate bloca contul de la banka unde se face plata salariului? Nu se mai pot face operaţiuni cu cardul,contul fiind blocat la ambii titulari de drept ai casei/teren? Conf OG 92/2003 nu rebuiau fi anuntati in prealabil ca se va lua aceasta masură de propire a veniturilor pâna la stingerea datoriei?
N-am mai auzit ca DIT-ul sa faca direct poprire.

Sigur n-ati primit o instiintare de plata, o somatie etc.?
Si eu am patit la fel de curand. Fiind la cumparaturi mi-au spus ca este cardul blocat, si desi am bani in cont nu ma pot folosi de ei. M-am interesat la o sucursala BRD( ca acolo am card) si mi-au spus ca sunt blocati de catre cineva de la Primarie, nu se stie care Primarie, si de ce. Mentionez ca cei de la firma unde lucrez nu au incheiat contract cu nici -o firma pentru popriri pe salariu. Poate vreo Institutie publica sa imi opreasca cu "forta" bani din cont? Aici ma refer la amenzi, taxe sau mai stiu eu ce alte dari?
Va multumesc.

Potrivit Codul de Procedura Fiscala, prin poprire se intelege mecanismul de executare silita prin care sunt urmarite veniturile sau orice suma baneasca, titlurile de valoare sau bunurile mobile necorporale, detinute sau datorate debitorului fiscal de catre terte persoane (tert poprit) sau pe care acestea le vor datora in viitor, in temeiul unor raporturi juridice existente.
Obiectul popririi poate fi orice suma provenind din creante civile (donatii, contract de locatiune, imprumut), creante comerciale (contract de vânzare-cumparare, comision, consignatie) salariile unei persoane fizice, pensiile, ajutoarele sociale sau alte indemnizatii.Important: poprirea trebuie obligatoriu confirmata de catre tertul poprit (in termen de cinci zile de la primirea adresei), deoarece este posibil ca raportul juridic obligational dintre debitorul fiscal şi tertul poprit poate sa se fi stins anterior comunicarii adresei de poprire.
In acest caz data infiintarii poprii este data confirmarii sumelor datorate.

La trecerea unui termen de 15 zile (termen acordat de procedura somarii pentru a face plata) de la comunicare, unitate bancara va indisponibiliza orice suma din incasarile zilnice şi nu va proceda la decontarea documentelor de plata primite. Astfel, contul debitorului fiscal poate numai incasa, fara a face plati.

Popririle pot fi dispuse de catre urmatoarele organe:

1. executori bugetari (adresa insotita de titlu executoriu)
2. executori judecatoreşti (adresa insotita de titlu executoriu)
3. executori bancari (adresa insotita de titlu executoriu)
4. instante de judecata/ Parchete (sentinta/ ordonanta)
5. alte organe abilitate prin legi speciale.

Conturi care de regula nu pot fi poprite de catre institutiile bancare:

- Conturi prin care se deruleaza credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte care au destinatie speciala;
- Conturi ale clientilor aflati in stare de insolventa/ faliment/ lichidare;
-Conturile de tip ESCROW (in care sunt consemnate sume care sunt destinate unor plati viitoare, sub conditie) cu trimitere si la angajamentele asumate prin emiterea scrisorilor de garantie si prin acreditive);
-Conturile de cash colateral (in care sunt consemnate sume cu titlu de garantie, pentru indeplinirea unor obligatii de catre respectivul client), pana la momentul incetarii contractului garantat si in cazul neutilizarii acestor sume, cu trimitere si la angajamentele asumate prin emiterea scrisorilor de garantie si prin acreditive;
-Conturile cu garantie de buna executie (sume care au afectatiune speciala, constituind garantia din care beneficiarul se poate indestula cu prioritate in cazul neindeplinirii/ indeplinirii defectuoase ori cu intarziere a unei obligatii de catre respectivul client al bancii);
-Conturile in care sunt constituite garantiile de gestiune (desi titulara acestor conturi este societatea/ debitoarea poprita, sumele consemnate apartin salariatilor/ gestionarilor, iar acestea se vor elibera catre acestia la momentul in care nu vor mai avea calitatea de gestionar);
-conturile speciale destinate platii drepturilor salariale in care sumele au fost ordonate de catre client inaintea inregistrarii popririi;
- conturile cu dedicatie speciala (cecuri certificate, ordine de plata cu scadenta, acreditive, cash colateral pentru alte destinatii).

Sume care de regula nu pot fi poprite de catre banci:

- sume destinate platii cecurilor certificate (in situatia in care poprirea a devenit incidenta pe contul debitorului urmarit, dupa ce banca a certificat existenta sumelor necesare decontarii acestui instrument de plata);
- sume care intra in contul curent al debitorului poprit ca urmare a tragerilor din creditele sau din plafoanele de credit acordate de banca si inca neutilizate; in acest caz se declara creditul/ plafonul de credit scadent si se ramburseaza;
- sumele destinate platii drepturilor salariale (respectandu-se precizarile si termenele prevazute in Codul de procedura civila si Codul de procedura fiscala);
Pentru justificarea acestui tip de plati se impune ca persoana juridica in cauza sa prezinte Bancii o adresa oficiala semnata de reprezentantii autorizati sau documentul in baza caruia se face plata;
- sumele datorate bancii in temeiul unui contract de scontare de efecte de comert/ documente de export in cadrul acreditivelor;
- sumele incasate in baza unor legi speciale (ex. art. 80 si 85 din Legea nr. 76/2002 - privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca).

Am o mare nelamurire.
Foarte recent a murit tatal meu. In proprietatea sa era o masina (care nu mai exista, nici acte nici nimic.....doar impozit neplatit). Care este urmatoarea etapa, intrucat chiar impozitul pe o masina inexistenta nu vreau sa-l platesc: - se poate prescrie o astfel de datorie intrucat proprietarul masinii a decedat? sau de ce as fi eu obligata sa-i platesc impozitul - daca nu fac act de mostenire sau declarate..etc ca ar trece pe numele meu?
Ce se intampla cu aceasta suma neplatita din impozit si ce obligatii am eu?

Va multumesc.
Am primit o somatie pentru neplata impozitului auto din 2005-2010.
Mentionez ca e vorba de o dubita care de vreo 3 ani numai ii merge motorul si e trasa pe dreapta, nefunctionala.
Acum va intreb se termenul de prescriptie il pot folosi pentru o eventuala contestatie?
Adica sa platesc eventual pentru ultimii 3 ani...iar cei din urma sa se prescrie?
Ma gandesc sala o eventuala radiera.