avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada cu drept de circulatie PARCHET
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada cu drept de circulatie PARCHET

Depistat conducaand cu permisul suspendat ,in faza de urmarire penala am facut cerere la parchet pentru a imi elibera dovada cu drept de circulatie pe durata UP`ului,dovada valabila 30 de zile...prima cerere a fost aprobata ,am avut dovadata cu drept de circulatie 30 de zile ,la expirarea acesteia am facut alta cerere de prelungire inca 30 de zile si a fost respinsa.Daca fac din nou?ma gandesc ca poate a fost umpic in toane proaste procurorul de data asta (prima data a fost o procuroare care a dat cu drept de circulatie).Sa mai fac o cerere?Sa cer audienta la un procuror ?sfat?pareri ?
Daca a respins trebuie facuta plangere.
Sa faceti o noua cerere in paralel ar fi o idee pt ca ati deschide posibilitatea de a retrage plangerea daca cererea v-ar ajuta...
Pot face plangere la rezolutia unui procuror?Stiu ca pot cere dovada cu drept de circulatie dar procurorul o poate si respinge.Prima oara o doamna procuror a dat cu drept de circulatie 30 de zile.....acum (astazi) un domn procuror altul probabil cel care era de servici azi a dat fara drept de circulatie.Sa mai incerc si maine ?sau ma injura?
Trebuie mai intai sa efectuati "stagiul" de suspendare a dreptului de conducere. Pana atunci sunt sanse minime de a obtine prelungirea dovezii. Dupa expirarea perioadei de suspendare faceti cerere de prelungire. Sansele de aprobare cresc.
Sogard a scris:

Depistat conducaand cu permisul suspendat ,in faza de urmarire penala am facut cerere la parchet pentru a imi elibera dovada cu drept de circulatie pe durata UP`ului,dovada valabila 30 de zile...prima cerere a fost aprobata ,am avut dovadata cu drept de circulatie 30 de zile ,la expirarea acesteia am facut alta cerere de prelungire inca 30 de zile si a fost respinsa.Daca fac din nou?ma gandesc ca poate a fost umpic in toane proaste procurorul de data asta (prima data a fost o procuroare care a dat cu drept de circulatie).Sa mai fac o cerere?Sa cer audienta la un procuror ?sfat?pareri ?


Aveti dosar penal in baza art 86 al 2,caz in care dovada se elibereaza fara valabilitate,si prelungirea in aceste cazuri este imposibila in viziunea ICCJ(RIL nr. 1 din 15 martie 2010),desi din interpretarea dispozitiilor legale nu reiese acest lucru, au existat parchete si instante care au prelungit si dovezi fara valabilitate.Insa dupa acea data decizia Inaltei Porti este oblogatorie,asa ca nu cred ca se mai prelungesc dovezi fara drept de circulatie!
195/2002 oug parchetul (procurorul) poate dispune prelungirea unei dovezi de circulatie valbila 30 de zile in faza de cercetare penala.Odata mi sa aprobat cererea.....a doua oara nu.Intrebarea este daca pot sa mai fac o cerere.ma gandesc ca poate nimeresc alt procuror de serviciu mai soft:)haha.

Alte discuții în legătură

Recuperare permis de conducere dupa accident cu vatamare corporala jorge jorge Buna ziua. Am o mare nedumerire legata de suspendarea permisului de conducere dupa un accident cu vatamare corporala, care se va incheia prin NUP(mai putin ... (vezi toată discuția)
Accident in valabilitatea dovezi CristianJ CristianJ Buna dimineata, In data de 18.08.2015 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru depasirea limitei de viteza cu peste 50km/h pe o perioada de 90 de ... (vezi toată discuția)
Dovada de circulatie neprelungita datorita unei rezolutii aberante din partea procurorilor nikolos nikolos in urma unui accident rutier incadrat la art 178 si 184 alin 2 ,4 politia mi-a eliberat o dovada cu drept de circulatie pe 15 zile si prelungirea ei la ... (vezi toată discuția)