avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat casatorie dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat casatorie dupa divort

Buna seara,

Sunt divortata de 4 ani si ma aflu in situatia de a ma recasatori insa cu un cetatean elvetian.
Am furnizat Oficiului de Stare Civila elvetian o serie de documente printre care sentinta irevocabila si definitiva de divort, original apostilat plus traducere legalizata apostilata, adeverinta de celibat original apostilata precum si traducere legalizata, certificat de nastere apostilat tradus si legalizat precum si alte documente.

Pentru a-mi demonstra statutul de persoana divortata, Oficiul elvetian imi cere si vechiul certificat de casatorie. Cum Dumnezeu pot sa-l obtin in conditiile in care originalul l-am depus la dosarul pentru intierea divortului??
Se elibereaza asa ceva? Eu stiu ca acel certificat de casatorie e anulat.
Mentionez ca divortul a avut loc in Romania, am fost casatorita cu un cetatean roman eu insami fiind romanca.

Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
GEORGE STAHIESCU, Alte profesii
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 17:16, 2 Octombrie 2021
Buna seara,
Acel certificat a fost anulat si retrimis la cotorul sau adica la primaria care l-a eliberat.
Incercati acolo.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Va multumesc pentru raspuns insa mi se elibereaza un exemplar ? Pot cere asa ceva??
Nu vi se elibereaza. Incercati cu un extras de uz oficial din actul de nastere, acolo e transcrisa si casatoria si divortul.
Mai puteti cere o copie dupa fila certificatului de casatorie din dosarul de divort.
AVLIL a scris:

Nu vi se elibereaza. Incercati cu un extras de uz oficial din actul de nastere, acolo e transcrisa si casatoria si divortul.
Mai puteti cere o copie dupa fila certificatului de casatorie din dosarul de divort.


Extrasul de uz oficial nu se elibereaza persoanelor fizice, iar copia dupa certificatul de casatorie din dosarul de divort nu va foloseste la absolut nimic. Certificatul de casatorie depus la dosarul de divort, este deja anulat in actul de casatorie odata cu eliberarea certificatului de divort. Mergeti la starea civila si solicitati eliberarea unui nou certificat de casatorie cu mentiunile existente pe marginea actului, adica cu mentiunea de divort, motivand intemeiat ca acesta va este necesar in vederea incheierii unei noi casatorii in strainatate.
ART. 159 din HG 64/2011
(1) Certificatul de căsătorie se poate elibera unuia dintre soti sau, la
cerere, ambilor soti.
(2) Pentru sotul supravietuitor sau, în caz de divort, pentru motive
întemeiate, se pot elibera certificate de căsătorie, cu mentiunile
corespunzătoare.
Ultima modificare: Duminică, 12 Mai 2013
Justitiarul711, utilizator
Am obtinut extrase de uz oficial... hmm... uneori aratam ca am dosare in care ma intereseaza, alteori nu. Mersi de info, o sa caut.

Alte discuții în legătură

Obtinere certificat de casatorie dupa un divort Rodi111 Rodi111 Buna seara . Pentru obtinerea cetateniei un Franta se cere certificatul de casatorie in original. Sunt divortata din 2003 si actul original à fost depus la ... (vezi toată discuția)
Acte de stare civila pipipo pipipo Buna seara, Care e procedura pentru obtinerea unui original al certificatului de casatorie cu mentiunea divortat? Unde ma pot adresa? De cat timp ... (vezi toată discuția)
Carte identitate permis pasaport cristianjuvete cristianjuvete Buna ziua, Am efectuat o casatorie in strainatate intre cetatean sud african si cetateanca romanca. Certificatul de casatorie (unnabriged) a fost emis de ... (vezi toată discuția)