Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat casatorie dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat casatorie dupa divort

Buna seara,

Sunt divortata de 4 ani si ma aflu in situatia de a ma recasatori insa cu un cetatean elvetian.
Am furnizat Oficiului de Stare Civila elvetian o serie de documente printre care sentinta irevocabila si definitiva de divort, original apostilat plus traducere legalizata apostilata, adeverinta de celibat original apostilata precum si traducere legalizata, certificat de nastere apostilat tradus si legalizat precum si alte documente.

Pentru a-mi demonstra statutul de persoana divortata, Oficiul elvetian imi cere si vechiul certificat de casatorie. Cum Dumnezeu pot sa-l obtin in conditiile in care originalul l-am depus la dosarul pentru intierea divortului??
Se elibereaza asa ceva? Eu stiu ca acel certificat de casatorie e anulat.
Mentionez ca divortul a avut loc in Romania, am fost casatorita cu un cetatean roman eu insami fiind romanca.

Va multumesc
GEORGE STAHIESCU, Alte profesii
Buna seara,
Acel certificat a fost anulat si retrimis la cotorul sau adica la primaria care l-a eliberat.
Incercati acolo.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Va multumesc pentru raspuns insa mi se elibereaza un exemplar ? Pot cere asa ceva??
Nu vi se elibereaza. Incercati cu un extras de uz oficial din actul de nastere, acolo e transcrisa si casatoria si divortul.
Mai puteti cere o copie dupa fila certificatului de casatorie din dosarul de divort.
AVLIL a scris:

Nu vi se elibereaza. Incercati cu un extras de uz oficial din actul de nastere, acolo e transcrisa si casatoria si divortul.
Mai puteti cere o copie dupa fila certificatului de casatorie din dosarul de divort.

Extrasul de uz oficial nu se elibereaza persoanelor fizice, iar copia dupa certificatul de casatorie din dosarul de divort nu va foloseste la absolut nimic. Certificatul de casatorie depus la dosarul de divort, este deja anulat in actul de casatorie odata cu eliberarea certificatului de divort. Mergeti la starea civila si solicitati eliberarea unui nou certificat de casatorie cu mentiunile existente pe marginea actului, adica cu mentiunea de divort, motivand intemeiat ca acesta va este necesar in vederea incheierii unei noi casatorii in strainatate.
ART. 159 din HG 64/2011
(1) Certificatul de căsătorie se poate elibera unuia dintre soti sau, la
cerere, ambilor soti.
(2) Pentru sotul supravietuitor sau, în caz de divort, pentru motive
întemeiate, se pot elibera certificate de căsătorie, cu mentiunile
corespunzătoare.
Justitiarul711, utilizator
Am obtinut extrase de uz oficial... hmm... uneori aratam ca am dosare in care ma intereseaza, alteori nu. Mersi de info, o sa caut.