Forum Discuţii juridice Executare silită de necrezut!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Executare silită

de necrezut!!!!!!!!!!!

in cazul in care o persoana mi-a facut cadou o suma de bani acum 3 ani (1500 euro) si in momentul de fata ii vrea inpoi, ce este de facut? nu am incheiat nici un acord, nu am nimic prin care sa ma fac obligata sa returnez acel "cadou", el are doar extrasul de cont de acuma 3 ani de la banca .....la gasit printre hartiile lui si a spus sa se foloseasca de el sa ma santajeze....ce sanse am sa se termine cu bine povestea asta :(:sorry:?!!! PS: banii mi-au fost trimisi prin banca de asta imi este frica
sabrina_feaa, utilizator
intrucat aceasta suma a avut calitatea unui cadou , putand fi calificata chiar sub forma unei donatii -dar manual , aceasta nu mai poate fi recuperata.
nu putem discuta in acest sens de un imprumut.
Sunt de acord cu colega. reprezinta un dar manual si este, ca orice donatie, irevocabil.
Revocarea dontiei (am avut in vedere acest aspect) ar surveni in urmatoarele conditii prevazute de lege:
survenienta de copil...
ingratitudine.
neexecutare culpabila de sarcini , daca este una afectata de modalitati.
Este operanta vreuna din situatii ?
NU reiese acest fapt...
nu....nu este nici una din situatii,,,,,,,,,,
Din moment ce nu a imbracat forma unui act autentic, nu putem discuta de existenta unei donatii.
Din punctul meu de vedere, poate fi calificat ca un dar manual ( cadou) , ceea ce inseamna ca nu mai poate fi revocat.