Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RETINUT IN AREST SPANIA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RETINUT IN AREST SPANIA

3 baiet locuiesc in spania si cei 3 baieti care au fost chemati cate unu la ore difetite in retinuti la politia spaniola.Pe primul la sunat politia spaniola sa mearga la politie pentru a semna o hartie la ora 10 si la retinut la ora 14 la sunat pe cel de al doilea si la fel i sa spus la 5 jumatate la sunat si pe cel de-al treilea si la oprit si pe el .Nimeni un stie pentru ce au fost retinut toti trei.baieti au cumparat mai multe bunuri de exemplu televizoare druzbe de la alti si banuiesc ca aceste lucruri au fosu furate pentru ca politia a fost acasa la toti cei 3 unu sta singur iar cei doi impreuna si li sa ridicat lucrurile cumparate de la mana a doua ei au fost retinuti din data de 27 mai 2013 si nimeni un stie exact de ce si pt ce sau cat stau va rog sa raspundeti pentru ca familile lor sunt dispertate ca nimeni un vrea sa le spuna ceva in legatura cu cei trei
Buna ziua,
Luati legatura cu un avocat spaniol si solicitati-ii ajutorul.
Daca nu va permiteti apelati la consulatul sau ambasada Romaniei din Spania si va vor ajuta.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Da, varianta cu avocatul din Spania este mai ieftina decat sa angajati un avocat roman care sa mearga acolo si sa afle in concret despre ce este vorba.

Daca bunurile au fost furate si se aflau la ei probabil ca au ceva probe politistii spanioli ca sunt vinovati de o infractiune.

Puteti incerca si varianta cu avocat roman care sa ceara o informare de la autoritatile spaniole in drept pentru a se cunoaste acuzatia concreta deoarece comunicarea cu un avocat spaniol poate fi mai complicata si probabil ca nu va putea vedea probele decat daca prinde dosarul la instanta.
Daca va fi angajat prea tarziu va poate fi mai de folos avocatul roman.
Depinde si ce anume doriti sa aflati.
as vrea sa stiu cat ii tine retinuti in arest cate ore sau cate zile deoarece nu se stie concret daca sunt arestati sau vinovati
In Spania parca tot 24 de ore dureaza retinerea.
Sunt si tari in care retinerea dureaza 48 de ore.Cum este Marea Britanie.
Pana in prezent nu m-a interesat acest aspect referitor la Spania deoarece nu am avut un caz concret.
Vedeti ca are dreptul de a nu da nicio declaratie si are dreptul de a vorbi cu un avocat.
Daca va avea avocat din oficiu se poate sfatui cu el.
Insa, daca se va face propunere de arestare preventiva si va avea avocat din oficiu este foarte posibil sa fie arestat.
Si ca sa ii angajati avocat va costa cel putin 2000 euro.In general costa mai mult un avocat in Spania.

Daca vreti sa incercati sa aflati ceva si stiti unde se afla in detentie si avocatii romani pot lua legatura cu el.
Este destul de complicat dar se poate si telefonic sa vorbeasca cu un avocat din Romania.
In momentul retinerii i se comunica si motivele acesteia si asa se poate verifica temeiul legal din legea penala spaniola.A avut si interpret foarte probabil.
Depinde cat de bine vorbeste limba spaniola.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Au avocat din oficiu si au si translator, mai aveti rabdare ca va lua legatura cu familia avocatul.
Sunt retinuti pt furt sau complicitate la furt sau doar tainuire, oricum, e prea curand sa aflati ceva.