avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mizeria din fata blocului, pe spatiul verde
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mizeria din fata blocului, pe spatiul verde

In fata blocului in care locuiesc, pe spatiul verde, este o mizerie de nedescris:
hartii, sticle aruncate, kilograme de mucuri de tigari, cutii goale de bere, etc
Desi am adresat de foarte multe ori catre administratorul de bloc rugamintea de a dispune curatenia spatiului verde de catre femeia de serviciu - administratorul blocului invoca faptul ca nu este nevoie sa se faca curat fiindca in doar doua saptamani iar se face mizerie.
Cui trebuie sa ma adresez pentru a se rezolva aceasta situatie? Omeneste si cu rugaminte verbala nu s-a putut! Nici administratorul blocului nu a miscat vreun deget si nici presedintele asociatiei de locatari.
Mai mult decat atat ...de la subsolul blocului vin gandaci multi , mari...Administratorul blocului spune ca nu poate da cu otrava puternica pentru ca otrava poate ajunge in tevile de apa de la robinet! va rog din inima sa imi spuneti cui sa ma adresez astfel incat aceste situatii sa nu se mai intample si administratorul blocului sa-si faca treaba sau sa fie amendata conform legii daca nu si-o face. Bani pentru femeia de serviciu se dau de catre noi proprietarii!
Va multumesc!
1-in conditiile in care instalatia parte comuna este in stare tehnica buna,aspectul invocat de administrator si presedinte respectiv ca otrava poate ajunge in tevile de apa de la robinet!
tehnic vorbind nu este posibil,acvand in vedere ca solutia de deratizare se pulverizeaza cu aparate speciale
2-Curatenia din jurul condominiilor revine de regula asociatiei de proprietari,care prin reprezentanti legali presedinte/comitet executiv pot dispuna masuri concrete pentru intretinerea periodica a spatiului
Este cunoscut ca mentinerea spatiului verde din jurul condominiului este conditionata de starea de civilizatie a locatarilor-avand in vedere ca dejectiile mentionate de dvs provin de la locatari mai putin civilizati
Daca la nivelul asociatiei intampinati dezinteres ,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
In sarcinile femeii de serviciu ar trebui sa existe si obligativitatea curateniei pe spatiul verde daca acesta apartine blocului.In aceste conditii nici administratorul si mai ales presedintele nu-si fac treaba.Si dezinsectia este una din sarcinile administratorului si presedintelui care, impreuna,raspund de ingienizarea blocului .Noi am adus firme de dezinsectie care au substante foarte eficiente pentru gindaci,tintari,purici...In acest caz de ce lasati pe mina unor dezinteresati proprietatea si banii dvs ?Adunarea generala are la indemina mijloacele sa-i schimbe.Revenind la curatenie, pentru 700-800 de lei lunar, o firma de curatenie poate prevedea in contract, la cererea dvs, si curatarea spatiului verde.
Spatiul verde din jurul blocului poate fi intretinut contra cost de femeia de serviciu sau de ingrijitorul asociatiei dar, la fel de bine, poate fi intretinut gratuit de proprietarii din bloc. Sunt blocuri in jurul carora proprietarii ingrijesc copacii, aranjeaza straturi de flor, toaleteaza gardul viu, aduna eventualele gunoaie... fara sa-i coste nimic, facand doar o munca placuta si cu efecte benefice pentru fiecare.

Deratizarea, dezinfectia si dezinsectia subsolului blocului ca si a altor spatii (casa scarii, ghene...) se face numai de firme autorizate care folosesc substante permise pentru aceste operatii. Nu are voie administratorul sau alta persoana sa dea cu otrava nicaieri in bloc.

Atat pentru curatenie cat si pentru dezinsectie faceti solicitare in scris presedintelui asociatiei. Discutati si cu alti vecini sa faca asemenea solicitari. Daca nu se iau masuri, sesizati Primaria sau Directia de sanatate publica. Iar in cardul asociatiei, la prima adunare generala, alegeti alti oameni in conducerea asociatiei (presedinte si membri ai comitetului executiv).
Chestia cu gandacii de la subsol, trebuie tratata cu multa responsabilitate.Trebuie facuta mai intai o curatenie buna si dupa aceea sa se faca dezinsectia.
Serviciile unei firme care se ocupa cu deratizarea si dezinsectia (eu am intrebat in Timisoara):
* intre 300 si 500 ron pentru un bloc cu 4 etaje
* intre 60 si 80 ron pentru un apartament cu 3 camere

Alte discuții în legătură

Subsol tehnic plin de gandaci... dianamonica dianamonica Buna seara, Locuim la parterul unui imobil vechi, cu 4 etaje si ne confruntam cu o problema destul de spinoasa. Inca de cand ne-am mutat, anul trecut in ... (vezi toată discuția)
Invazie gandaci Adriana68 Adriana68 Dupa anveloparea blocului, ne-am trezit cu invazie de gandaci. Degeaba fac eu in apartament deratizare, caci vin de la vecinii de aprtament cu care am ... (vezi toată discuția)
Rozatoare bloc CamiV CamiV Buna ziua, Stau la parter si au inceput sa apara de ceva vreme rozatoarele in bloc... Cum pot soma administratia sa realizeze o deratizare completa si ... (vezi toată discuția)