Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Casa la tara fara numar CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Casa la tara fara numar CF

buna ziua. bunica mea are casa la tara de aporximativ. 30 ani pe care nu are nici un act. La primaria din comuna apare in registrul agricol cu casa de locuit dar intrebarea mea ar fi care sunt pasi de urmat pentru a intra in posesia actelor ce dovedesc existenta titlului de proprietate in caz de vanzare a bunului proprietatea bunicii.
Demersurile sunt in functie de modul in care bunica a dobandit imobilul in discutie. Cel mai probabil va fi necesar sa deschideti o actiune judecatoreasca. Luati legatura cu un avocat.
de fapt terenul de sub casa a fost mostenit si iar apoi ea a construit casa . nu inteleg de ce trebuie sa deschid o actiune judecatoreasca? casa apara le primarie in registrul agricol pe numele ei .
pai vedeti daca a fost colectivizare.daca da ar fi trebuit sa faceti cerere de retrocedare la legea 19/1991. daca nu puteti face un proces de uzucapiune. contactati un avocat pt mai multe informatii
Terenul este mostenit de dansa de la parintii sai? la primarie aflati in ce baza are deschis rolul, daca este "zestre" terenul, iar casa este, asa cum sustineti, construita de ea si exista in evidentele primariei, ceea ce aveti de facut este sa luati legatura cu un topometrist care va face masuratorile, ii predati acestuia adeverinta de rol+certificat atestare proprietate+proces verbal vecinatate (toate eliberate de primarie) iar in baza acestora se va putea da nr. cadastral imobilului.(nu carte funciara, doar nr. cadastral) conform noilor reglementari in materie, in curand se vor emite Certificate care atesta dreptul de proprietate - de catre notariate- iar in baza acestora se va intocmi si cartea funciara.
asa m-am gandit si eu ca trebuie sa iau legatura cu un topograf si in nici un caz nu avocat, pentru ca in evidentele registrului agricol al primariei apare ca si casa de locuit . ce inseamna ""adeverinta de ROL"
bea_iza, utilizator