avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vreau sa vind masina imatriculata pe handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vreau sa vind masina imatriculata pe handicap

As vrea sa-mi vind masina dar daca o vand normal persoana trebuie sa plateasca taxa, dar daca o cumpara tot o persoana cu handicap si ramane sub incidenta aceleiasi legi?
Cel mai recent răspuns: danyx701 , utilizator 11:02, 22 Iunie 2013
Da este corect ce-ati scris, o completare :scutirea se va acorda daca persoana are handicap locomotor grav sau accentuat.
Cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
Da sa este.
Si mai exista o conditie, acea ca potentialul cumparator sa nu mai fi achizitionat auto in ultimii 5 ani
Corect,am uitat eu o am de 5ani jumate,dar pentru alta trebuie sa nu mai am anca una pe handicap.
danyx701 a scris:


dar pentru alta trebuie sa nu mai am anca una pe handicap.


O persoana cu handicap,legal, poate detine cate autoturisme adaptate tehnic isi poate permite financiar
Cunosc persoana ,cu handicap locomotor din nastere,care pentru exercitarea obligatiilor profesionale si personale necesita mijloc de transport special adaptat
Initial ,prin 1990 cu greu a obtinut aprobare pentru adaptare tehnica la auto productie nationala
Ulterior ,a facut efortul si a achizitionat succesiv ,mai multe si diferite marci auto cu adaptare tehnica ,auto pe care le detine si le utilizeaza si in prezent

Alte discuții în legătură

Taxa auto 2016 - legea 448 modificata - probleme Razvan1992_highclass Razvan1992_highclass Buna, Am un Passat 1.9 din 2001, cumparata din Germania. Masina este pe punctul de a fii inmatriculata pe numele Bunicii mele care detine certificat de ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap accentuat axellcom axellcom Buna ziua. O ruda are certificat de handicap accentuat (stoma). Intrebarea este daca este scutit de la taxa auto pentru o masina care o aduce . In lege zice ca ... (vezi toată discuția)
Transcrierea unui automobil cu taxa neplatita. Hevesiiosif Hevesiiosif Buna ziua. Sunt persoana cu handicap grav,doresc sa achizitionez un autoturism inmatriculat in tara fara plata taxei,fiind inmatriculat de catre o persoana cu ... (vezi toată discuția)