Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintare asociatie de proprietari

Ce presupune infiintarea unei asociatii de proprietari intr-un bloc cu o singura scara?
Cate persoane trebuie sa fie de acord, pentru a se putea infiinta?

Multumesc!
Cititi Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, modificarile prin Legea nr. 175/2010.
Daca in blocul in care locuiesc se doreste infiintarea unei asociatii de proprietari, sunt obligata sa ma inscriu?

Ce presupune atestatul ?
Adriantot, moderator
L nr 230/2007 CAP. II
Înfiinţarea şi înregistrarea asociaţiei de proprietari
ART. 4
(1) Asociaţia de proprietari are drept scop administrarea şi gestionarea
proprietăţii comune care, pe lângă drepturi, impune obligaţii pentru toţi proprietarii.
(2) Consecinţele neluării măsurilor de organizare şi funcţionare cu privire la
administrarea şi gestiunea proprietăţii comune sunt în răspunderea juridică a tuturor
proprietarilor sau a reprezentanţilor acestora, după caz.
ART. 5
(1) Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate
plus unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât
aceea de locuinţă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel
nominal, anexă la acordul de asociere.
(2) În clădirile de locuinţe cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui
asociaţii de proprietari pe fiecare tronson ori scară în parte numai în condiţiile în
care nu există o proprietate comună aferentă tronsoanelor sau scărilor care nu poate fi
delimitată.
(3) Dacă este cazul, asociaţiile de proprietari înfiinţate pe scări sau tronsoane de
clădire îşi reglementează între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice
comune acestora, printr-o anexă la acordul de asociere.
ART. 6
(1) Cererea pentru dobândirea personalităţii juridice a asociaţiei de proprietari
împreună cu statutul, acordul de asociere şi procesul-verbal al adunării generale de
constituire se depun şi se înregistrează la organul financiar local în a cărui rază
teritorială se află clădirea.
(2) Statutul şi acordul de asociere se întocmesc în baza prezentei legi.
(3) Acordul de asociere trebuie să conţină:
a) adresa şi individualizarea proprietăţii individuale, potrivit actului de
proprietate;
b) numele şi prenumele tuturor proprietarilor;
c) descrierea proprietăţii, cuprinzând: descrierea clădirii, structura clădirii,
numărul de etaje, numărul de apartamente structurate pe număr de camere, numărul
spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, suprafaţa terenului aferent
clădirii;
d) enumerarea şi descrierea părţilor aflate în proprietate comună;
e) cota-parte indiviză ce revine fiecărui proprietar din proprietatea comună.
(4) Asociaţia de proprietari dobândeşte personalitate juridică în baza încheierii
judecătorului-delegat desemnat la organul financiar local de către preşedintele
judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială se află clădirea.
(5) Încheierea se dă fără citarea părţilor şi este executorie.
(6) Încheierea este supusă recursului în termen de 5 zile de la comunicare. Recursul
se judecă cu citarea părţilor.
ART. 7
Înscrierea ulterioară în asociaţia de proprietari a proprietarilor care nu au fost
prezenţi la adunarea generală de constituire se face la cererea scrisă a acestora, fără
alte formalităţi.

Atestatul este obligatoriu in cazul persoanelor care exercita responsabilitatea de administrator de imobil
ynocentta a scris:

[...]
Atestatul este obligatoriu in cazul persoanelor care exercita responsabilitatea de administrator de imobil

Din fericire, legea nu impune acest lucru. Totusi, acel atestat este o certificare a capacitatii persoanei respective de a putea fi administrator si poate fi un criteriu de selectie daca nu aveti altul mai bun.

De exemplu, daca la interviu vin doua persoane, una cu studii medii si cu atestat si alta cu studii universitare si fara atestat, legea nu va interzice sa o alegeti pe a doua, pe motiv de lipsa atestat, cum nici nu va impune alegerea acesteia, pe motiv ca are studii superioare primeia.

Iulian MANEA, Contabil
@danabode

Ca sa infiintati o asociatie de proprietari pe o scara de bloc presupune ca 50% + 1 dintre proprietari sa-si doreasca acest lucru.
Exista o procedura de urmat si ea depinde la inceput daca scara de bloc respectiva face parte dintr-o asociatie de proprietari si vrea sa se separe de vechea asociatie sau face dintr-un bloc in care nu exista inca infiintata asociatia de proprietari.
Legea dupa care se infiinteaza o asemenea asociatie este Legea 230/2007 de infiintare a asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 cu normele de aplicare a legii.

Nu sunteti obligata sa va inscrieti, dar veti avea aceleasi obligatii ca si membrii asociatiei, drepturi insa mai putine.

Atestatul este certificarea urmarii unui curs de pregatire pentru administratorul unei asociatii si este eliberat de primarie in urma unui test

elga50, moderator