Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cuvantul copilului minor in fata instantei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cuvantul copilului minor in fata instantei

bun gasit

daca un tatic divortat de cativa ani, care se impaca foarte bine cu fiul sau de 12 ani ( incredintat mamei ) si de care are grija in toti acesti ani ( ramanand langa el ), doreste sa redeschida proces de custodie ( pentru ca asa doreste si fiul ), ce sanse are si in ce conditii ?

multumesc
Are sanse la autoritatea exercitata de ambii parinti.
IN rest nu stiu, nu am date, detalii.
exista o oarecare armonie in ecuatie
- timp de 5 ani tatal renunta la job, isi ia copilul de la scoala, il hraneste, il culca, face lectii - toate acestea la domiciliul de dupa divort al mamei
- datorita hotaririi copilului, nu exista constangeri legate de vizite si concedii - prezenta tatalui in viata lui este permanenta
- apare insa un barbat in viata mamei, care conduce la o situatie ce pune capat armoniei de pana acum
- tatal si copilul stau de vb si in urma discutiei, copilul isi manifesta dorinta de a sta cu tatal.
- copilul si mama se impaca oarecum binisor, relatia extraordinara o are insa cu tatal.
Puteti cere ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun de ambii parinti, insa aveti nevoie de motive intemeiate pt a vi se admite ca domiciliul copilului sa fie la dvs.
Se poate interpreta ca dvs ati manipulat copilul dupa ce mama lui a inceput o relatie cu alt barbat.
gi-jane2, moderator
"am manipulat copilul" ? - sa ce ? sa vrea sa stea cu tatal lui in loc sa stea cu un strain, doar pentru ca legile in Romania incep cu "Mama" ? de dragul discutiei sper ca ati inteles corect relatia tata-fiu descrisa mai sus ....

ma rog ... sa zicem ca demarez actiunea de redobandire a autoritatii parintesti, in cuantuum de 50 % - 50 % cu mama.

intrebari:
1. cum motivez eu aceasta cerere?
2. in conditiile prezentate mai sus, ea poate fi respinsa?
3. daca minorul peste 10 ani, intrebat de instanta unde doreste sa locuiasca, raspunde "la TATA", cat mai cantareste raspunsul lui, daca legea este deja "clara" ?

Sa nu mai vrea sa stea acolo unde sta. Cu ce va impiedica barbatul din viata mamei sa aveti aceeasi relatie ?
La cum motivati, trebuie sa va ganditi dvs, ce motive aveti sa cereti ca baiatul sa stea cu dvs ?
Cuvantul copilului cantareste destul, dar conteaza si de ce vrea, nu numai ca vrea.
Instanta va hotari, v-ar ajuta daca mama ar fi de acord ca baiatul sa schimbe locuinta. Mai bine incercati sa convingeti mama decat instanta. Pt ca instanta sa stabileasca ca ambii parintii sa exercitati autoritatea parinteasca aveti mai toate sansele, insa sa schimbati locuinta copilului sansele nu sunt la fel de multe.