avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nelamurire plata catre Anaf
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nelamurire plata catre Anaf

Buna seara,am niste nelamuriri,daca ma puteti ajuta cu niste pareri.Vechea administratie a asociatiei nu a platit contributiile catre Anaf si acum trebuie sa platim catre Anaf datoria,ma intrebam cum se procedeaza legal si care este solutia contabila la aceasta problema,multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 08:45, 1 Iulie 2013
Pai e simplu. Platiti.
Impozitul in contul Bugetului de stat, contributiile de toate felurile in contul Bugetului asigurarilor sociale.
Interesati-va la sectia financiara de care apartineti conturile in care trebuie sa achitati.
Pai asta stiu ca trebuie platit,ma interesa exact operatiunea contabila legala pt efectuarea acestei plati!
Nu prea inteleg ce intrebati.
Sunteti administrator?
Aceste contributii au fost puse pe liste?
Da,au fost puse pe liste la cheltuieli administrative.
Luati bani din casa saubanca si platiti aceste contributii.
Scadeti din registrul de casa sumele achitate pe baza documentului de plata la finante.
Din moment ca sumele au fost repartizate pe listele de plata, incasate de la proprietari, inseamna ca acesti bani exista faptic sau macar scriptic in asociatie. Unde sunt? In casa sau banca, acolo unde tineti banii. Acum platiti, banii dispar din casa sau banca si inregistrati aceasta operatiune in casa sau banca.

Alte discuții în legătură

Cum se inregistreaza operatiunile bancare??? catalinaionescu catalinaionescu Buna Ziua! Pana acum am lucrat numai cu registrul de casa, asociatia de proprietari neavand cont deschis la o unitate bancara. Acum, am deschis un cont, iar ... (vezi toată discuția)
Balanta activ-pasiv asociatii proprietari pante pante Cu ceva timp in urma, radet a emis doua facturi pentru plata in aceeasi luna calendaristica, de ex. pentru decembrie si ianuarie. Acestea au fost prinse drept ... (vezi toată discuția)
Problema asociatie de proprietari dara25 dara25 Buna seara, As avea nevoie si eu de un sfat. Stau la bloc si din cauza unui rau platnic ls intretinere suntem pe punctul de a ramane fara apa calda si rece. ... (vezi toată discuția)