Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal fara semnatura martor-valabilitate
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal fara semnatura martor-valabilitate

buna ziua. astazi tocmai am luat o amenda de la autoritatea vamala intr-un targ din Bucuresti pt ca as fi comercializat produse contrafacute. I-am explicat idiotului ca eu am cumparat acele produse pt o colectie proprie. Oricum am de gand sa contest acest proces verbal si amenda de 1500 lei. Intrebarea este, daca procesul verbal nu este semnat si de un martor si nu se face nicio referire din ce motiv nu a semnat niciun martor, mai este valabil acest proces verbal?
Lipsa martorului nu atrage si nu constituie temei legal pentru anulare PV
Este nevoie de semnatura unui martor in cazul in care contravenientul refuza/sau nu poate semna procesul vb.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
marianpreda a scris:

buna ziua. astazi tocmai am luat o amenda de la autoritatea vamala intr-un targ din Bucuresti pt ca as fi comercializat produse contrafacute. I-am explicat idiotului ca eu am cumparat acele produse pt o colectie proprie. Oricum am de gand sa contest acest proces verbal si amenda de 1500 lei. Intrebarea este, daca procesul verbal nu este semnat si de un martor si nu se face nicio referire din ce motiv nu a semnat niciun martor, mai este valabil acest proces verbal?

Daca ati semnat procesul verbal de constatare si contraventii sunteti bun de plata insa e dreptul dv. de a face contestatie. In baza carei legi si articol v-au incadrat? Produsele sunt intradevar contrafacute? Se poate demonstra acest lucru?

este valabil procesul daca l-ai semnat tu!, orice proces semnat de persoana in cauza este valabil!!!, daarr nu iuta ca daca ei nu au martor si tu faci rost de bonul sau factura de unde ai produsele respective poti sa ii dai pe ei sa te despagubeasca pt timpul pierdut si zilele de munca ca despagubire si ceva in plus + sa plateasca ei tribunalul si toata cheltuiala, dar nu uita citeste bine ce ti-am scris ce trebuie sa faci pt a putea dovedi ca le-ai luat pt tine