Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedarea terenurilor confiscate de regimul comunist
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedarea terenurilor confiscate de regimul comunist

care este termenul de depunere a cererii pentru recuperarea terenurilor confiscate de regimul comunist ?
A fost, 30.11.2005.
A fost o noua lege acum, promulgata în jur de 18 mai 2013 , cu un nou termen,si cu promisiunea de restituirii a întrgului teren, nu numai bucati , ca înnainte
aurasbel a scris:

A fost o noua lege acum, promulgata în jur de 18 mai 2013 , cu un nou termen...

Stimat forumist,

Confundați. Legea nr. 165/2013 - masurile pentru finalizarea procesului de restituire, in natura sau prin echivalent, a imobilelor preluate in mod abuziv in perioada regimului comunist in Romania nu instituie un nou termen de depunere a cererii pentru recuperarea proprietăților confiscate abuziv.

Acest termen a expirat și, momentan, nu mai există cadru legal pentru a face noi cereri.

Cu stimă.
Si pentru cei care au depus dosarul de mult la primarie,dar nu au primit nici un raspuns,ce se poate intreprinde?...ma refer ca a fost depus inainte de 2005
Trebuia sa faceti actiune in contencios administrative daca nu a raspuns Primaria, in termenul de 30 zile de la data depunerii cererii sau in cel mult 6 luni de la data implinirii acestui termen...Daca nu ati facut asa ceva, atunci este tardiva orice cerere promovata acum.