Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Studii secretar primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Studii secretar primarie

Buna ziua, as vrea sa aud ceva pareri de la experti in domeniu.:) Ce studii ai nevoie exact pentru a fi secretar de primarie????Sa spunem un exemplu... absolvent al facultatii de Stiinte Administrative specializarea administratie publica si un masterat in Drept - Proceduri judiciare si profesii liberale. Neavand experienta in domeniul studiat, ar fi debutant. S-ar incadra persoana? Unde se da concursul pentru secretar de primarie... la Bucuresti sau la consiliul judetean , Prefectura???
Buna ziua!
Mai multe informatii s-ar putea sa gasesti pe pagina Agentiei Nationale a Functionarilor Publici www.anfp.gov.ro in sectiunea Concursuri - functii publice de conducere.
Concursul este organizat de ANFP, la solicitarea primariei, care trebuie sa treaca in adresa ora si locul dorit pentru desfasurarea concursului, conditiile de participare si bibliografia, precum si desemnarea membrilor in comisiile de concurs si de solutionare a contestatiilor.

O zi buna!
bine... asta stiam, nimic nou! pe mine ma intereseaza faptic cazuri concrete cine este de exemplu secretar de primarie.... sau lucreaza intr-o primarie si stie despre.Stiti ca la noi teoria nu merge cu practica.De exeplu se spune ce secretarul de primarie trebuie sa fie jurist (facultatea de drept) dar mai sunt si cazuri unde nu este asa.... am vazut mai multe primarii asa... acum nu mai inteleg, trebuie sau nu sa fie jurist, sau se poate si cu alat facultate
Conform Legii 188 din 1999 republicata:
Art. 57, alin. (6) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare
participãrii la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice
de conducere se stabilesc astfel:
a) 2 ani în specialitatea studiilor necesare exercitãrii funcţiei publice,
pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere de: şef birou, şef serviciu şi
secretar al comunei*), precum şi a funcţiilor publice specifice asimilate acestora;
(7) Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea
funcţiilor publice de conducere, candidaţii trebuie sã fi absolvit studii de
masterat sau postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management ori în
specialitatea studiilor necesare exercitãrii funcţiei publice**).
Art. 58 (2) Concursul de recrutare pentru funcţiile publice vacante din autoritãţile şi
instituţiile publice din administraţia publicã localã este organizat, în condiţiile
legii, astfel:
a) de cãtre Agenţia Naţionalã a Funcţionarilor Publici, pentru funcţiile
publice de conducere din urmãtoarele domenii: protecţia copilului, evidenţa
informatizatã a persoanei, audit public intern, financiar-contabilitate, urbanism
şi arhitecturã, resurse umane, integrare europeanã, pentru secretarii unitãţilor
administrativ-teritoriale, precum şi pentru funcţiile publice de execuţie din
domeniul auditului public intern;
b) de cãtre autoritãţi şi instituţii publice, pentru ocuparea funcţiilor
publice vacante, altele decât cele prevãzute la lit. a).
(3) În situaţia prevãzutã la alin. (2) lit. b), autoritãţile şi instituţiile
publice din administraţia publicã localã au obligaţia de a informa Agenţia
Naţionalã a Funcţionarilor Publici înainte cu 10 zile de demararea procedurii de
organizare şi desfãşurare a concursurilor. În situaţia în care Agenţia Naţionalã a
Funcţionarilor Publici constatã cã nu sunt îndeplinite condiţiile legale privind
organizarea şi desfãşurarea concursurilor dispune amânarea sau suspendarea
organizãrii şi desfãşurãrii concursului.
(4) Agenţia Naţionalã a Funcţionarilor Publici poate delega autoritãţilor sau
instituţiilor publice, în condiţiile legii, competenţa de a organiza concursuri de
recrutare pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere generale şi specifice.

In situatiile in care ”nu trebuie” sa fii jurist, daca la concurs nu s-a inscris niciun candidat cu studii juridice:
Conform OUG 90/2009:
Art. I (3) In cazul in care la concursurile organizate pentru ocuparea functiei publice de conducere de secretar al comunei nu se prezinta persoane care indeplinesc conditiile de studii prevazute la alin. (1) si conditia de vechime in specialitatea studiilor de minimum 2 ani, pot candida si persoane care nu indeplinesc aceste conditii, in urmatoarea ordine:
a) persoane care au studii universitare de licenta, absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in specialitate juridica sau administrativa;
b) persoane care au studii universitare de licenta, absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in alta specialitate;
c) persoane care au studii medii, absolvite cu diploma.
(4) In situatia prevazuta la alin. (3), ocuparea functiei publice de conducere de secretar al comunei se face pe perioada determinata, cu obligatia organizarii anuale a concursului pentru ocuparea acesteia."

multumesc pentru raspunsuri, dar tot nu sunt multumita.Caz concret secretar de primarie fara studii juridice angajat pe perioada nedeterminata...... asta cum este? degeaba mi-se trece copy/paste din lege fiindca v-am mai spus si repet teoria = practica NU MERGE.Un secretar de primarie care este in aceasta situatie poate da un raspuns?
nu doresc raspunsuri de genul COPY / PASTE din lege , legea stiu ce spune, dar ma intereseaza si ce spune practica, daca ma intelegeti ce spun ma intereseaza "spete" de acest gen, pilde si nu legislatia. Stiti cat de vasat si colorata este jurisprudenta romaneasca ?????