Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Pot angaja un Maistru mecanic auto ( cod COR 311509) care are calificare de lacatus mecanic auto (scoala profesionala) si mecanic masini si utilaje pt autov ( diploma bacalaureat)?
Cred ca pentru a fi angajat ca maistru mecanic auto sunt necesare minim studii medii sau postliceale.
Opinia mea, in speta, este ca puteti angaja pe o astfel de functie o persoana care indeplineste conditiile mentionate de dvs mai sus.
Multumesc!
Atenţie şi la cerinţele înscrise în fişa postului privind pregătirea profesională
Pentru maistru mecanic auto sunt necesare fie studii medii , fie studii postliceale.
Certificatul de absolvire (calificare) este însoţit de un supliment descriptiv unde sunt înscrise unităţile de competenţă specifice. Aceste UC-uri ar trebui să fie înscrise în cerinţele fişei postului.