Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masini instrainate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masini instrainate

Buna seara.
Va rog mult sa ma ajutati in legatura cu un raspuns la urmatoarea problema pe care o am: in urma cu doi ani am vandut vreo 4 masini inmatriculate in Romania. Mentionez ca nu mai detin niciun contract de vanzare-cumparare sau alt act in original sau copie al acestor masini.
Cum pot scoate aceste masini din evidenta pentru a nu mai plati impozit?
Oamenii care au cumparat masinile le-au inmatriculat pe numele lor. Asta inseamna ca la Politie, in cadrul Serviciului Inmatriculari masinile nu mai apar pe mine si pot solicita o adeverinta care sa ateste ce masini mai am pe numele meu?
Multumesc.
Daca cunoasteti proprietarii, le puteti solicita cate o copie a contractului de vanzare cumparare, cu care mergeti la impozite locale si va rezolvati problema.
Daca detineti datele de identificare ale fiecarui autovehicul,solicitati oficial la IPJ-SPR evidenta auto sa verifice in baza proprie de date situatia acestora
Daca autoritatea va emite document care sa probeze ca auto a fost inmatriculat pe numele altei persoane,in baza inscrisului puteti solicita la autoritatea fiscala scoaterea de pe rolul dvs fiscal al autovehiculelor dupa achitarea eventualelor debite
Daca nu obtineti inscris de la SPR,mai exista si alte variante legale pentru radierea de pe rolul dvs fiscal al bunurilor autovehicule
ynocentta a scris:

Daca nu obtineti inscris de la SPR,mai exista si alte variante legale pentru radierea de pe rolul dvs fiscal al bunurilor autovehicule
Imi puteti spune va rog care ar fi acestea?
Multumesc!

Incheiati declaratie notariala individuala pentru fiecare auto in parte ,pe proprie raspundere ca nu mai detineti autovehiculele,urmare instrainarii acestora
In baza declaratiei notariale.solicitati la autoritatea fiscala radierea auto de pe rolul dvs fiscal la cerere
ynocentta a scris:

Incheiati declaratie notariala individuala pentru fiecare auto in parte ...

Pentru declaratie notariala ii trebuie date despre masini si nu mai are nicio data, hartie, etc
Notarul in ce baza ii face declaratia?