avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salarii compensatorii pensionari M.A.I., la termen
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salarii compensatorii pensionari M.A.I., la termen

Începând cu data de 18.07.2013, am încetat raportul de serviciu cu D.G.P.M.B., odată cu împlinirea varstei de 55 ani şi 7 luni, respectiv la împlinirea vârstei de pensionare. Cu toate acestea nici până în prezent nu am primit drepturile băneşti pentru echipamant. De asemenea am înţeles că, nu vom primii salariile compensatorii pentru anul 2013(conf.Leg.263/2010), deoarece atât Guvernul BOC(pentru anii 2010, 2011 şi 2012) cât şi Guvernul ,,PONTA,,(pentru anu 2013), au legiferat acest lucru.
ACEST FAPT ESTE O DISCRIMINARE, EXISTÂND DOUÃ CATEGORII DE PENSIONARI, UNII CARE AU BENEFICIAT,ALŢII CARE NU AU BENEFICIAT, DE ACEST DREPT PREVÃZUT DE LEGE. DACÃ ,,BOC,, SAU ,,PONTA,, ÎN LOC SÃ ,,SCRIE,, ,,ART. X NU SE APLICÃ ÎN ANUL XXXX,,, AR FI SCRIS ALTCEVA DIN CARE SÃ REIASÃ CÃ, ATUNCI CÂND VOR FI BANI(S-AU ÎN ETAPE), VOM PRIMI DREPTURILE, AR FI FOST O.K., DAR AªA……VÃ ROG RESPECTUOS, UN PUNCT DE VEDERE ….ªI CE SE POATE FACE?
Cel mai recent răspuns: Predescu315 , utilizator 19:30, 23 Octombrie 2013
Potrivit legislatiei in vigoare, in anul 2013 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva.

Astfel ,in sectorul bugetar, nici in anul 2013 nu se acorda salarii compensatorii la iesirea la pensie.

OUG 84/13.12.2012
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

OUG nr.80/2010, art.II
Art.9 : În anul 2012 nu se acordă ajutoarele sau, după caz, indemnizaţiile la ieşirea la pensie,

Nu cred ca este o discriminare , daca uni au benficiat in temeiul legii care apoi nu mai este aplicabila pentru altii.
Nici pentru anul 2013 nu se acorda nimic poate prin 2030!
LEG. 284/2010 NU ESTE ABROGATÃ, CUM UNII AU BNEFICIAT ÎN TEMEIUL LEGII ªI ALŢII NU, DOAR ARTICOLUL ÎN CAUZÃ NU SE ,,APLICÃ,,....
Asa au decis cei care au modificat legea.
Legea nu este modificată, oricum o ordonanţă are valabilitate ptr. o perioadă limitată, după aceea trebuie aprobată cu o lege(organică).

Alte discuții în legătură

Pensionarea militarilor si acordarea salariilor in functie de vechime dutu250 dutu250 la iesirea la pensie a cadrelor militare se mai dau ajutoare sub forma de ajutoare conform legii 284/2010 in functie de vechime? va multumesc si astept ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii pentru politistii iesiti la pensie in anul 2013 doru58 doru58 Va rog sa-mi comunicati si mie, toate legile si articolele care reglementeaza intrarea sau nu, in posesie a acestor salarii compensatorii. (vezi toată discuția)
Pensie, drepturile din legea salarizarii viorelus viorelus Daca ies la pensie in 2013 nu primesc ajutoarele prevazute in legea salarizarii,dar in viitor ;daca se vor acorda in baza unor noi reglementari, mai pot ... (vezi toată discuția)