Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Medierea sanctiunilor disciplinare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Medierea sanctiunilor disciplinare?

Credeti ca este posibila medierea unei sanctiuni disciplinare?
Daca salariatul contesta decizia de sanctionare a unei abateri disciplinare, in urma unei medieri facuta intre directorul institutiei si salariatul care contesta decizia se pote reveni asupra deciziei de sanctionare ? o putem anula chiar, nu-i asa?
scz, medierea, m-am grabit venind de la o mediere care m-a iritat, medierea din pct de vedere al mediatorului insemnand doar anularea sanctiunii .
Da. Medierea dpdv al mediatorului poate insemna anularea, retragerea sau mentinerea sanctiunii precum si orice alte decizii care se iau de catre parti pentru capetele de cerere accesorii (daca este cazul).
In urma medierii, angajatorul poate decide revocarea sanctiunii aplicate.
Dar de ce nu poate renunta cel sanctionat la contestatie? Nu prea exista o cale de mijloc aici...
Poate renunta si cel sanctionat la contestatie , dar nu poate fi obligat sa o faca.