Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Am facut cerere de recalcularea pensiei pentru orele lucrate in acord global.
Din nefericire, dupa mai mult de doi ani de asteptari a venit si raspunsul. Mi s-a recalculat pensia, insa mult mai mica. Iar pe perioada ultimilor cinci ani, ma pun sa dau si bani inapoi.

Chiar nu mai inteleg nimic. Odata ce pensia a fost calculata, in mod normal ar fi trebuit sa tina seama doar de un tabel cu acele ore lucrate in acord global.
Nu inteleg cum e posibil, ca avand o pensie amarata de 1200 lei , ore lucrate grupa a II de munca, aproape 45 de ani sa-si bata joc in asa hal.

La colegi care au iesit la pensie dupa mine, le-a marit pensia si le-a mai dat si o diferenta de bani.

De ce ar trebui sa platesc retroactiv acea suma ? Ca doar n-am facut eu calculul ? Cine a calculat gresit sa plateasca !

Sunt scarbita de tot ce se intampla la ghiseele de la primarii.#-o

As mai putea face contestatie ?

Multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti dreptate, este vorba de ultimii 3 ani. In decizie imi spune asa "Plata necuvenita a drepturilor a fost generata de OUG 4/2005pentru perioada 01.06.1986-01.11.1963-31.12.1969.

Intr-adevar, mi-au trimis 32 pagini de calcule, dar nu stiu sa le interpretez, din pacate si sunt tot la mana lor.
Nu inteleg de unor colegi de fabrica li s-au dat aceste drepturi si mie nu ? E drept ca ei sunt la alta casa de pensii.
~ Conținut șters la cerere ~
Deci mi s-a calculat o pensie de x lei. Dupa ce am depus o adeverinta cum ca intr-o anumita perioada de timp am lucrat in acord global, am cerut recalcularea si iata ca mi s-a recalculat mai putin. Stupid este faptul ca la colegii mei s-a calculat mai mult si li s-au dat si diferente de bani.

Din pacate, eu n-am cum sa verific acele cifre caci nu ma pricep. As putea sa rog pe cineva s-o faca contra cost, dar nu cunosc pe nimeni.
~ Conținut șters la cerere ~