Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare judecatoreasca - iesirea din tara cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare judecatoreasca - iesirea din tara cu un minor

Buna ziua, as dori sa stiu daca am o hotarare judecatoreasca in care am actionat in judecata pe tatal fiului meu minor, pentru stabilirea unei pensii alimentare, in care specifica ca minorul este in grija mea, o pot folosi la iesirea din tara,
in tarile membre ale UNIUNII EUROPENE?
Ce scrie exact in hotarare ? Daca scrie ca aveti copilul in incredintare sau exercitati singura autoritatea parinteasca, numai atunci va e suficienta hotararea daca e legalizata cu formula definitiva si irevocabila, altfel, aveti nevoie de acordul tatalui.
Scrie ca din convietuirea partilor a rezultat minorul care se afla in intretinerea reclamantei( adica eu)apoi pe o stampila scrie; 'Prezenta hotarare este ramasa definitiva la data de 5.08.2002.Nu stiu unde ar trebui sa scrie, definitiva si irevocabila?
daca e din 2002 atunci e custodie exclusiva. mergeti cu hotararea la judecatoria care a pronuntat-o si cereti legalizarea.
Cred ca v-ati judecat numai pt pensie, nu pt incredintare spre crestere si educare... cum era pe vremea aia.
Ati trait in concubinaj ?
Incercati sa scrieti mai mult din ce scrie in dispozitivul hotararii..
gi-jane2, moderator
Am legalizat-o in 2009.