Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi declarat la Bucuresti recursul la o sentinta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi declarat la Bucuresti recursul la o sentinta judecatoreasca data la Timisoara?

Buna ziua!

As dori sa stiu daca pot sa declar recurs la Bucuresti la o hotarare judecatoreasca data la Timisoara cu drept de recurs in 15 zile de la comunicare?

Multumesc mult!
Nu se poate declara recurs in Bucuresti , la o hotarare pronuntata in judetul Timis.

Singura posibilitate de judecare este daca hotararea in prima instanta este pronuntata de Curtea de Apel Timisoara, atunci recursul se judeca la ICCJ.

C.proc.civ., art. 490 - Depunerea recursului
(1) Recursul și, dacă este cazul, motivele de casare se depun la instanța a cărei hotărâre se atacă, sub sancțiunea nulității, în condițiile prevăzute la art. 83 alin. (3) și art. 84.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu puteti .
Nu este valabila posibilitatea din mesajul de mai sus.
Stefan Bicov, Avocat
Daca hotararea este data, in prima instanta, de catre Curtea de apel Timisoara, recursul se judeca la I.C.C.J.
freeelis a scris:

Nu se poate declara recurs in Bucuresti , la o hotarare pronuntata in judetul Timis.

Singura posibiliate este daca hotararea in prima instanta este pronuntata de Curtea de Apel Timisoara, atunci recursul se judeca la ICCJ.

C.proc.civ., art. 490 - Depunerea recursului
(1) Recursul și, dacă este cazul, motivele de casare se depun la instanța a cărei hotărâre se atacă, sub sancțiunea nulității, în condițiile prevăzute la art. 83 alin. (3) și art. 84.

Chiar dvs ati scris ca potrivit art 490 C.proc.civ. , cererea de recurs se depune la instanta a carei hotarare se ataca(Timisoara) ,ce posibilitati vedeti dvs la ICCJ?
Daca se depune la ICCJ recursul este nul.
Stefan Bicov, Avocat
Cred ca am specificat ca daca hotararea este data de Curtea de apel , in prima instanta, recursul se judeca la ICCJ

Art. 97 - Înalta Curte de Casație și Justiție
Înalta Curte de Casație și Justiție judecă:
1. recursurile declarate împotriva hotărârilor curților de apel, precum și a altor hotărâri, în cazurile prevăzute de lege;

Art. 96 - Curtea de apel
Curțile de apel judecă:
1. în primă instanță, cererile în materie de contencios administrativ și fiscal, potrivit legii speciale;
....