Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cer un sfat, un raspuns - modificare program de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cer un sfat, un raspuns - modificare program de vizita

Fiica-mea este divortata din anul 2011,hotarirea judecatoreasca in urma divortului a fost ca minora,( acum in virsta de 2ani si 8 luni ),sa locuiasca la mama acasa iar custrodia sa fie cu ambii parinti cu un program de vizita stabilit tot de instanta pentru tatal :luni si joi de la ora 17 la ora 19 la domiciliul minorei, si prima si a doua simbata din luna cu ducerea minorei la locuinta tatalui de la ora 10 la ora 18 .Acum tatal minorei isi mai cere drept de vizita mai mult .Pe linga programul care il are mai cere sa o ia pe minora de vinerea de la ora 17 pina duminica la ora 18 din doua in doua simbete pe luna ,facultativ cite o saptamina la sarbatorile de iarna si paste si 2 saptamini vara in vacanta (concediul lui).Intrebarea mea este :-se poate obtine asa ceva ?chiar daca comunicarea dintre parinti este ZERO adica nici macar nu se saluta?Deoarece am citit atitea aici pe forum imi cer permisiunea de a descrie unele momente din vizita si unele momente din viata lor(minora tata si mama )si astept un raspuns.Mama si minora locuiesc la mine, eu fiind bunica .Fiica-mea ajunge la 10 min dupa ce ajunge tata la vizita ,asta inseamna ca eu trebuie sa deschid usa .Nu astept sa ma salute pe mine desi a stat aproape 5 ani la mine in casa .El intra in casa, merge direct in camera fetitei ,ii arata ce ii aduce (dulciuri , iaurt cite un fruct )apoi o intreaba daca a fost la cresa si cum a fost acolo ,ce a mincat ,raspunsul fetitei este mai mult NU decit DA pentruca fetita inca nu stie sa formeze propozitii clare .La 17 si 15 min maxim cind intra mama,minorei ea saluta si nu primeste nici un raspuns ,tatal minorei nu o intreaba cum se descurca fetita la cresa ,cum se descurca la limba engleza desi mama i-a spus ca fetita face si engleza ce comportament are intre copii .Nu-l intereseaza ce maninca ,ce imbraca .el intreaba minora /este foarte bine ca intreaba pe minora / dar cit de credibil poate fi un copil de 2 ani si ceva ?Daca ii aduce un mar sau o para o trimite pe fetita sa il spele si sa aduca cutitul ca el sa il curete de coaja (fetita nu ajunge la ghiuveta si NU are voie sa umble cu cutitul sau cu obiecte ascutite )Se joaca unele jocuri putin cam violente sau poate dure( zic eu )pentru un copil asa mic ., o ia in brate si o invirte spunind ca asa zboara avionul ,(intr-o zi a scapat-o in cap)Mama minorei i-a atras atentia iar el s-a uitat urit fara sa zica nimic .Odata i-a adus10 baloane pe care le-a umflat i-le-a pus in patut si i-a arata cum sa sara pe ele iar fetita a dat cu gurita in marginea patutului .Mama minorei nu poate sta tot timpul in camera cu el desi hotarirea instantei a fost ca vizitele sa se faca in prezenta mamei minorei ,el spune ca mama minorei il inhiba si il inspecteaza tot timpul.De multe ori mama minorei a trecut peste hotarirea instantei si a lasat fetita sa o duca afara dar el i-a dat ciocolata si dulciuri asa de multe incit fetita a vomat numai maro de a chemat salvarea ,apoi alta data cind a dus-o afara s-a intilnit cu cineva si nefiind atent fetita a cazut in gardul viu de si-a spart barba si s-a zgiriat pe fata .Cind a inceput cresa fetita a fost foarte racita si a fost internata in spital desi a fost in fiecare zi la ea NU a mers nici cind sa vorbeasca cu medicul despre fetita sau macar sa o intrebe pe mama cum se simte .el o intreba si atunci pe fetita desi deabia implinise 2 anisori.El spune in cererea spre tribunal ca fetita se simte foarte bine la el la tara ,si ca nu vrea sa vina la mama acasa avind si un martor care locuieste la oras la o distanta de 10 km de unde locuieste el si nu se stie daca a fost vreodata la el acasa doar ca sint colegi de serviciu . Daca mama minorei l-a intrebat ce ii da la fetita sa manince cind o duce la tara el i-a raspuns ca ii da ce vrea.Daca fetita a vrut sa isi duca o jucarie preferata el a refuzat .Toate jucariile pe care i-le-a cumparat le-a adus i le-a aratat fetitei in asa fel sa le vada si mama apoi le-a dus la tara .La domiciliul fetitei nu este nic o jucarie adusa de el .Mama minorei are martori care n-au vazut-o niciodata afara la tara pe fetita desi au curte ,sint martori care au vazut ce s-a intimplat in parc ,dovezi de la urgenta cum o vomat de la ciocolata ... desi au fost la mediator pt reglementarea unor probleme si sa il roage sa mai contribuie si cu altceva (haine pampers ,atunci inca facea pe ea fetita), la crestere si educarea copilului si el a promis ca va ajuta nu s-a tinut de cuvint ,desi i-s-a marit salariul el plateste in continuare 250.Daca custrodia este comuna si el plateste 250 lei pensie de intretinere si daca mai pune si mama 250 lei( ca doar au custrodie comuna? ) cu 250 +250 =500 lei ,se poate creste un copil azi miine de gradinita si apoi de scoala?Ar fi foarte multe de spus legat de situatia acestui parinte care de fapt vrea razbunare prin copilul lui,dar ma opresc aici si doresc foarte mult si Frumos sa-mi raspundeti la intrebarea care am pus-o mai sus ,imi cer scuze/ 2 intrebari: -1)Poate tatal sa obtina vizitele cerute ?,2)Se poate creste un copil cu 500 lei?MULTUMESC MULT si imi cer scuze daca am deranjat cu ceva .
Sa stiti ca tatal poate obtine ceea ce va supara.
Mai intai de toate trebuie respectata hotararea asa cum e ea. Daca mama nu ii permitea sa ia fetita pana acum in afara campului ei vizual, nu avea fetita atatea accidente.
In privinta pensiei , daca stiti ca i s-a marit salariul, actionati in judecata pt marirea pensiei.
daca tatal se hotaraste sa ceara in instanta marirea propgramului de vizita, va veti apara atunci. Nu marirea e problema, ci ca nu e atent cu ea.
1. Poate obtine programul de vizitare extins
2. Un copil poate fi crescut si cu 500 si cu 5000.... depinde de posibilitatile parintilor. Daca tatal are un salariu mai mare acum, mama poate initia o actiune de marire a cuantumului pensiei.
Bojan I.M., Mediator
Evident, tatal poate obtine ceea ce a cerut si mai mult, vara poate solicita si o luna si jumatate, trebuie doar sa ceara si va primi.
Tot ceea ce ati scris mai sus nu sunt motive de restrangere a programului de vizita. Si mama poate fi o clipa neatenta si fetita sa cada, sau la o petrecere, copilul poate manca mai mult tort si apoi sa vomite.
In instanta, trebuie sa propuna mama programul de vizita care crede dansa ca e mai potrivit la varsta fetitei, nu sa se opuna programului cerut de tata.
Atentie! In legea 257, apare o noua modalitate de exercitare a programului de vizita: intalniri, deci in locuri neutre, puteti cere aceasta modalitate.
Dv. ati scris mai sus ca o mama care incearca sa isi apere puiul. Ma bucur ca sunteti asa de grijulie, fiica dv. este o norocoasa ca va are!
Totusi, aici nu este vorba despre dv. ca mama, ci despre nepoata dv. si despre fiica dv. ca mama.
Dupa mine, orice copil cade si se loveste; stiu parinti mai putin atenti la copiii lor, stiu parinti foarte atenti la copiii lor si stiu parinti mult prea atenti la copiii lor. Indiferent de tipul de parinte, copilul va cadea si se va lovi mai devreme sau mai tarziu; e modul lui de a-si impinge limitele si de a explora lumea. Fara sa cada nu va descoperi mare lucru.
Inteleg ca in preajma dv. si in preajma mamei copilul nu a cazut NICIODATA. Mai lasati-l sa exploreze atunci.

Parintii, doi la numar, au roluri diferite in viata unui copil. Mama este de regula cea care intreaba medicul, poate chiar doi medici despre ce are copilul, cum mai e, care e reteta, cat trebuie dozat, care imbraca copilul, care-l ia sub aripa lui sa-l protejeze.
Tatal e cel care ii arata, prin joc la varsta asta, lumea: mai dura, mai buna, asa cum stie el si asa cum e lumea, il impinge inainte, ii spune ca n-are nevoie de jucaria preferata sa doarma, ca trebuie sa alerge mai repede ca sa prinda zmeul etc. Cu pietre de impiedicat, cu baloane de spart.

Mi se pare ca acest copil este unul dintre cei mai norocosi; are doi parinti care, desi despartiti, il iubesc si sunt prezenti in viata lui independent de relatia dintre ei. Cred ca se va dezvolta frumos in aceste conditii, atata timp cat copilul va petrece timp diferit cu ambii.
Il admir pe acest tata pentru curajul lui de a intra in cusca leoaicelor sa-si vada puiul. Il admir ca revine mereu, din nou si din nou, cu jocuri noi, cu idei, cu baloane, cu un fruct. Stiu tati care n-au cumparat un fruct in viata lor pentru copilul lor, special.

De asemenea, o admir si pe fata dv. O felicit pentru taria pe care o are de a-i acorda copilului ei mai mult timp cu tatal decat a dat o instanta; o admir ca intelege nevoia copilului de tatal ei, o admir ca ii lasa impreuna afara, in parc sau unde merg.

Ce sa faceti, parerea mea: nu interveniti. Dv. sunteti cea care deschide usa tatalui pentru copila lui. Nepoata dv. are nevoie ca dv. sa deschideti acea usa. Nu va intreb daca dv. il salutati pe fostul ginere, insa va recomand, ca sa va fie mai usor, sa va uitati la el data urmatoare gandind: "fara el nu puteam avea ingerul asta mic!"
Copila mosteneste jumatate din ADNul lui, exact jumatate. Daca va iubiti nepoata inseamna ca iubiti jumatate din fostul ginere. Daca tot il iubiti pe jumatate, poate il puteti saluta dv. prima: "buna, stii ce se va bucura, e bine ca ai ajuns la timp".
Dupa 2 saptamani, puteti adauga si "Buna; azi a mancat cam mult, cred ca daca mai inghite dulce i se face rau; poti lua inapoi ciocolata, ia marul asta si spune-i ca-i de la tine."
In esenta, important e ca nepoata sa fie bine, nu?

Largiti-i programul singuri, ca sa nu mai ajungeti sa dati bani la mediator. Nu dv., ci fiica dv. sa largeasca programul. Cu inca o zi, cu inca o saptamana in vacante... asa e sub controlul ei programul, il poate negocia, il poate modula...
Inca odata va felicit pe toti!