Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deductibilitate TVA si cheltuiala bonuri fiscale ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deductibilitate TVA si cheltuiala bonuri fiscale combustibil

O societate nou-infiintata (caen 4711), platitoare de tva, microintreprindere, fara salariati poate deduce tva si cheltuiala de pe bonurile fiscale de combustibil? Societatea are incheiat un contract de comodat pe o masina mica cu o persoana fizica iar masina este folosita pt cumparaturi, deplasari la foruri, interes administrator etc
Potrivit art.145^1 din Codul fiscal,se poate deduce TVA aferenta cheltuielilor legate de vehicule aflate in folosinta persoanei impozabile, limitat la 5o%. Bonurile fiscale trebuie sa aiba inscris CIF-ul beneficiarului,aplicat direct din casa de marcat.
Sunt deductibile si 50% din cheltuielile vehiculului aflat in folosinta contribuabilului,conform art.21 alin.(4)lit. t). Cod fiscal.
va multumesc frumos
Asta doar in lipsa foilor de parcurs si a FZA-ului.
Altminteri, sunt deductibile 100%
B-)
Ce inseamna FZA? Multumesc.
A vrut sa scrie FAZ.(fisa activitatii zilnice)care se utilizeaza pentru inscrierea alimentarilor cu combustibil si a consumurilor in baza foilor de parcurs.