Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate- sulta compensata cu pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate- sulta compensata cu pensia de intretinere

Exista legal posibilitatea ca,in cazul partajului tatal sa renunte la partea de imobil si sa nu mai plateasca pensie de intretinere minor?
-act care se poate face la un notar public?
Va multumesc!
Unul este partajul intre fostii soti, situatie care priveste lichidarea regimului matrimonial si este un proces doar intre persoanele care au calitatea de fosti soti, fara a fi implicate alte persoane.

Pensia de intretinere este un drept al copilului si corelativ o obligatie a parintelui, fara nicio legatura cu relatiile patrimoniale dintre fostii soti.

Pensia de intretinere trebuie platite, prin rate periodice, lunare.
Sulta, de asemenea, trebuie remisa de catre proprietarul bunului .(proprietar exclusiv in urma atribuirii).

multumesc,dar in situatia in care tatal nu plateste pensie pentru intretinere minor si vine cu cerere de partaj,ce se poate face?!
Tatal vrea sa renunte la partea lui de imobil sau nu ? Instanta a stabilit pensia pt copil ?
Care e situatia de fapt, dati si dvs mai multe detalii.
in sentinta scrie clar 25% din venitul net,dar acesta si-a schimbat locul de munca fara a instiinta angajatorul,tatal isi cere dreptul la bunurile comune,in sedinta de mediere ce pot eu sa cer(pentru cererea de partaj deschisa de el)?