avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politisti care refuza constatarea infractiunii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politisti care refuza constatarea infractiunii

Am urmatorul caz: politisti de la o sectie din Bucuresti au fost solicitati sa intervina si sa sanctioneze doi stapini de caini periculosi lasati liberi intr-un parc unde merg cu copiii si poltistii se fac ca nu nu gasesc pe acei stapini.
Echipajul de politie nu poate fi chemat pentru ca acei oameni cu cainii nu stau pina vine echipajul, mai ales acum ca e iarna.
Desi li s-a indicat in ce bloc stau, poltistii neaga ca acolo ar fi oameni cu caini periculosi.
Am filmat si am facut poze cum sunt lasati cainii feroce fara lesa si fara botnita, zilnic, in parc si noi trebuie sa fugim de pe proprietatea noastra. Culmea e ca acei stapini de caini sunt chiriasi si abuzeaza de proprietatea noastra, ne impiedica sa o folosim odata ce cainii aia sunt acolo.
Din cauza ca politia nu aplica legea si nu ii amendeaza, eu nu pot folosi acel parc sa merg si eu acolo cu copilul meu.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

1. De ce se face vinovat politistul care refuza sa constate infractiunea si unde poate fi reclamat? A dat in scris ca nu exista caini periculosi si de fapt exista si am probe in acest sens.
2. Ce temei legal sa folosesc la plingerea mea contra celor cu caini periculosi lasati liberi zilnic care ma impiedica sa intru in parc?
3. Pot fi amendati pe baza de probe foto si video, martor?

Multumesc.

Multumesc.
1-Despre ce proprietate discutati de vreme ce afirmati "caini periculosi lasati liberi intr-un parc" ?
Daca aveti probe temenice sesizati oficial conducerea sectiei de politie
2-Impotriva cainilor nu puteti promova actiune deoarece nu au caltatea sa compara in fata autoritatilor
In schjimb puteti promova actiune impotriva detinatorilor/proprietarilor cainilor
3-Pot fi aplicate sanctiuni in conditiile in care autoritatea competenta apreciaza existenta de probe temeinice care sa sustina si sa probeze sustinerile dv,probe care sa individualizeze proprietarii patrupedelor
Faceti plangere si depuneti filmarile.
In acest fel lucrurile se vor rezolva.
Daca nu se rezolva si vreti neaparat sa puneti capat acestei situatii ar trebui sa angajati avocat intrucat avocatii discuta altfel cu politistii.
ynocentta a scris:

1-Despre ce proprietate discutati de vreme ce afirmati "caini periculosi lasati liberi intr-un parc" ?

DESPRE PROPRIETATEA MEA! In imaginatia dvs. nu intra a avea in posesie si un parc sau o parte din el? Le stiti pe toate?

Daca aveti probe temenice sesizati oficial conducerea sectiei de politie

Desigur, ma si duceam fara probe. Multumesc, chiar asta era raspunsul asteptat.

2-Impotriva cainilor nu puteti promova actiune deoarece nu au caltatea sa compara in fata autoritatilor
In schjimb puteti promova actiune impotriva detinatorilor/proprietarilor cainilor

3-Pot fi aplicate sanctiuni in conditiile in care autoritatea competenta apreciaza existenta de probe temeinice care sa sustina si sa probeze sustinerile dv,probe care sa individualizeze proprietarii patrupedelor




avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Faceti plangere si depuneti filmarile.
In acest fel lucrurile se vor rezolva.
Daca nu se rezolva si vreti neaparat sa puneti capat acestei situatii ar trebui sa angajati avocat intrucat avocatii discuta altfel cu politistii.


Multumesc domnule avocet. Sarbatori fericite!
utilizator ironic :)) poate o sa primesc si eu o reclamatie ca am scris asa.

DESPRE PROPRIETATEA MEA! In imaginatia dvs. nu intra a avea in posesie si un parc sau o parte din el? Le stiti pe toate?

Desigur, ma si duceam fara probe. Multumesc, chiar asta era raspunsul asteptat.

Alte discuții în legătură

Amenintare cu caine periculos ContSters362885 ContSters362885 Daca un om isi lasa intentionat de ani de zile cainele periculos Rotweiller liber pe spatiul comun si ma simt amenintata de prezenta acestui caine, am probe ca ... (vezi toată discuția)
Caini de lupta, liberi in spatiul comun Dana Marin Dana Marin In parcul de cativa metri patrati dintre blocurile complexului in care locuiesc iese lumea cu cainii. Aproape nimeni nu stringe mizeria dupa caini si s-a facut ... (vezi toată discuția)
Caini care ataca Dana Marin Dana Marin Va rog sa-mi spuneti ce legi exista sice legi pot face apel pentru situatia in care nu mai pot iesi pe proprietatea mea din cauza stapinilor de caini de talie ... (vezi toată discuția)