avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Când pot sã mã pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Când pot sã mã pensionez?

Buna ziua,

In contextul noii legi a pensiilor as dori sa stiu cand pot sa ma pensionez, daca am lucrat 18 ani in grupa II si sunt nascuta in aprilie 1959.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: oanamica , utilizator 16:08, 12 Ianuarie 2014
Ce stagiu de cotizare aveti.
~ Conținut șters la cerere ~
Varsta se reduce daca indeplineste stagiul complet.
Care este stagiul total de cotizare ?
Doar 18 ani de grupa ?
Pana in momentul de fata am lucrat 31 ani si 2 luni. Si daca spuneti ca stagiul se suplimenteaza cu 4 ani pentru perioada lucrata in grupa 2 ar insemna 35 ani si 2 luni...
As dori sa stiu daca in acest moment ma pot pensiona anticipat.
Va multumesc pentru ajutor.

Alte discuții în legătură

Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)
Pensionare popesculili2003 popesculili2003 La ce varsta se poate pensiona o femeie nascuta la 13.03.1959, cu o vechime totala in munca de 32 de ani din care 14 ani sunt in grupa II ? multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1959, am 34 de ani de munca{ inca lucrez}din care 19 ani in grupa a-II-a, la care se adauga de 3 ori cate 1 an de somaj. ... (vezi toată discuția)