avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ignorarea sentintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ignorarea sentintei

buna ziua,

am castigat un proces, am investit sentinta cu formula executorie, primarul respectiv care trebuie s-o puna in aplicare zice ca asa ceva nu se poate, ca am obtinut ceva absurd. Si gata. E vorba de o retrocedare.
Se poate chema asta opozitie la executarea sentintei? Se pedepseste penal? Ce pot sa fac, sa deschid un proces penal?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: marfan , utilizator 08:28, 7 Mai 2009
Luati titlul executoriu si va duceti la primul executor judecatoresc care va iese in cale!

Potrivit art. 371, ind. 1, alin. (2) Cod procedura civila, "in cazul in care debitorul nu executa de bunavoie obligatia sa, aceasta se aduce la indeplinire prin executare silita (...)".
In principiu opozitia/contestatia se face in scris la instanta de executare.

Puteti merge cu sentinta la un executor judecatoresc care va face toate demersurile necesare.
Sau, in cel mai rau caz, sa solicitati instantei care a emis sentinta sa oblige primarul sa va retorcedeze ceea ce ati castigat prin proces.
da, este sub incidenta penalului : Nerespectarea hotararilor judecatoresti - art. 271 alin 2 si 3 C.pen.

multumesc de raspunsuri

deci pot sa-i deschid proces penal?

ca mi-ar conveni, la cat mi-a frecat, pardon, ridichea. Cat dau pe executor dau si pe proces.
suna a razbunare, stiu, dar e de fapt echilibrarea raului facut de respectivul, vreme de ani buni.
Ultima modificare: Joi, 9 Aprilie 2009
marfan, utilizator
Puteti apela si la plingerea penala dar si la dispozitiile art. 580,3 din Codul de procedura civila, solicitind instantei sa dispuna aplicarea unei amenzi pe zi de intirziere, avind in vedere ca va aflati in situatia unei obligatii de a face care nu poate fi indeplinita decit de debitor.

Alte discuții în legătură

Daune cominatorii emil6702 emil6702 Ce sunt daunele cominatorii si cand se pot solicita? (vezi toată discuția)
Daune cominatorii omatcons omatcons Bună seara. Sunt în posesia unei hotărâri judecătoreşti irevocabile investită cu titlu executoriu contra instituţiei Primarului, pentru obligaţia de ... (vezi toată discuția)
Daune cominatorii - cuantificare si aplicarea art. 580 indice 3 cpc Morrigan Morrigan Salut comunitatea avocatnet! Sa trec la subiect: cauza are ca obiect program stabilire vizitare minor. Precizez ca m-am judecat atat pe calea ordonantei ... (vezi toată discuția)