avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Norme de aplicare legea 380/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Norme de aplicare legea 380/2013

Buna ziua, azi am fost la casa de pensii pentru a depune cerere limita de varsta cu reducerea varstei conform grupa 1 legea 380/2013. Am primit urmatorul raspuns: deoarece sunt pensionat de invaliditate din anul 2013 nu pot sa beneficiez de reducere conform grupei 1 de munca, pentru aceasta beneficiaza doar persoanele care sunt nou pensionate incepand din acest an. Mentionez ca am 23 ani de grupa 1 si varsta de 54 ani si 5 luni. Este cumva o greseala din partea functionarului de interpretare a legii ? Mi-a spus ca au primit Normele de aplicare pt legea 380/2013.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:35, 18 Ianuarie 2014
1. Nu stiu ce Norme au primit Casele de Pensii dar ele nu au fost publicate inca in M.O., deci nu exista.

2. Solicitati sa vi se spuna despre ce Norme este vorba, cine le-a emis si cand si in ce M.O. sunt publicate ca sa le citim si noi sa vedem daca raspunsul lor este legal.
Ultima modificare: Luni, 13 Ianuarie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Eu as fi depus cerere de trecere la limita de varsta.
Daca o respingeau,trebuia sa o si motiveze.
Ei verbal pot sa spuna,ce vor.
Dar in scris,nu cred ca isi vor permite.

Desigur ca voi depune cererea de pensionare, dar raspunsul il voi primi abia dupa 30 de zile. Daca stie cineva daca s-au publicat Normele de aplicare rog sa le posteze.
Cand vor aparea Normele in M.O. Avocatnet.ro este primul care le publica pe forum.
Eu am fost astazi la casa de pensii , in Bucuresti si pentru cei pensionati anterior datei de 01.01.2014, nu se primesc cereri privind trecerea la pensia pentru limita de varsta, deoarece nu au primit normele de aplicare.Am primit indicatia de a reveni spre sfarsitul lunii, poate apar pana atunci normele de aplicare ale Legii nr. 380/2013.Conform Legii nr. 263/2010 , la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, trecerea de la pensia anticipata, pensia anticipata partiala, si pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta, se face de catre casele de pensii din oficiu ( nu mai este necesara cererea scrisa a pensionarului). Cum sa interpretam acest caz ?

Alte discuții în legătură

Declarațiile televizate ale unui ministru, grupa i de muncã și normele de tehnicã legislativã palangranu palangranu daca sunt pensionat anticipat din 2012 si nu mi-sa luat in calcul anii lucrati in grupa intiia eu nu pot beneficia de recalculare pentru a iesi la pensie cu ... (vezi toată discuția)
Echivalare grupa 1 de munca stanluc stanluc F Stagiul total de cotizare realizat a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile 1, In sistemul public, din care ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii procesomanul procesomanul Nascut 29.04.1953 Stagiu de cotizare 41 ani 6 luni 26 zile Gr. I proc. 100% (lg. 3/1977) = 3 ani 10 luni 10 zile Gr. II proc. 100% (lg. 3/1977) = 13 ani 2 ... (vezi toată discuția)