Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalarea unei cutii postale in scara de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalarea unei cutii postale in scara de bloc

buna ziua
as dori sa stiu daca pot sa imi schimb cutia postala din scara blocului fara sa am acordul asociatiei deoarece in ultima perioada cineva imi tot fura corespondenta
O puteti schimba cu instiintarea asociatiei . Daca nu ati avut una, o puteti instala doar cu acordul acesteia. Bineinteles in ambele cazuri sa nu deranjati ceilalti proprietari.
Da, categoric. Ce are Asociatia cu cutia mea postata...? Important este sa nu deranjati vecinii de pe scara !

Problema inlocuirii cutiilor postale ,obliga proprietarii interesati sa respecte normele in vigoare referitor la partea comuna
Norma in vigoare prevede ca scara de bloc este parte comuna
Tot norma in vigoare precizeaza ca proprietarul nu poate aduce modificari sau schimbarea aspectului partii comune fara a obtine acordul din partea asociatiei de proprietari
Sunt cazuri si cazuri...sunt asociatii unde exista n cutii postale ,fiecare putand fi inlocuita,fara a afecta cutiile invecinate
Sunt asociatii de proprietari in care cutiile postale au fost realizate in "baterie" de cate 5 sau de cate 10 bucati ceea ce face dificila inlocuirea unei singure cuti postale
Sunt proprietari care primesc corespondenta postala mai bogata si au interesul pentru o cutie postala mai mare fata de cele obisnuite-ceea ce poate conduce la schimbarea aspectului partii comune
Conditionat de situatia distincta existenta in cazul asociatiei dv,fie inlocuiti cutia postala cu una identica ca marime si culoare fie,instalati la cutia existenta alt sistem de siguranta,inlocuire yala ,fie montati traditionalele belciuge la care sa aplicati lacat
ynocentta, utilizator
Indiferent de natura interventiilor la partile comune, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar, nu se poate ca la 50 de apartamente sa existe 50 de cutii postale de diverse marimi si modele.
Trebuie aprobarea asociatiei, problema este sa nu vina si alti vecini care sa doreasca sa schimbe cutia postala, pe modelul "De ce X a schimbat si eu nu?".
Cel mai bine este sa reparati cutia veche si sa o asigurati mai bine, va costa si mai putin si pastrati si aspectul armonios in scara blocului.

De acord cu opinia lui @thran!
Daca totusi insistati sa va montati o cutie postala individuala, o puteti pune pe usa de la intrarea in apartament, insa trebuie sa discutati si cu postasul (vedeti ca posta ii cam „roteste”), desigur, avand grija de o mica „atentie”...