avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalarea unei cutii postale in scara de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalarea unei cutii postale in scara de bloc

buna ziua
as dori sa stiu daca pot sa imi schimb cutia postala din scara blocului fara sa am acordul asociatiei deoarece in ultima perioada cineva imi tot fura corespondenta
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 14:54, 16 Ianuarie 2014
O puteti schimba cu instiintarea asociatiei . Daca nu ati avut una, o puteti instala doar cu acordul acesteia. Bineinteles in ambele cazuri sa nu deranjati ceilalti proprietari.
Da, categoric. Ce are Asociatia cu cutia mea postata...? Important este sa nu deranjati vecinii de pe scara !

Problema inlocuirii cutiilor postale ,obliga proprietarii interesati sa respecte normele in vigoare referitor la partea comuna
Norma in vigoare prevede ca scara de bloc este parte comuna
Tot norma in vigoare precizeaza ca proprietarul nu poate aduce modificari sau schimbarea aspectului partii comune fara a obtine acordul din partea asociatiei de proprietari
Sunt cazuri si cazuri...sunt asociatii unde exista n cutii postale ,fiecare putand fi inlocuita,fara a afecta cutiile invecinate
Sunt asociatii de proprietari in care cutiile postale au fost realizate in "baterie" de cate 5 sau de cate 10 bucati ceea ce face dificila inlocuirea unei singure cuti postale
Sunt proprietari care primesc corespondenta postala mai bogata si au interesul pentru o cutie postala mai mare fata de cele obisnuite-ceea ce poate conduce la schimbarea aspectului partii comune
Conditionat de situatia distincta existenta in cazul asociatiei dv,fie inlocuiti cutia postala cu una identica ca marime si culoare fie,instalati la cutia existenta alt sistem de siguranta,inlocuire yala ,fie montati traditionalele belciuge la care sa aplicati lacat
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
ynocentta, utilizator
Indiferent de natura interventiilor la partile comune, se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar, nu se poate ca la 50 de apartamente sa existe 50 de cutii postale de diverse marimi si modele.
Trebuie aprobarea asociatiei, problema este sa nu vina si alti vecini care sa doreasca sa schimbe cutia postala, pe modelul "De ce X a schimbat si eu nu?".
Cel mai bine este sa reparati cutia veche si sa o asigurati mai bine, va costa si mai putin si pastrati si aspectul armonios in scara blocului.

De acord cu opinia lui @thran!
Daca totusi insistati sa va montati o cutie postala individuala, o puteti pune pe usa de la intrarea in apartament, insa trebuie sa discutati si cu postasul (vedeti ca posta ii cam „roteste”), desigur, avand grija de o mica „atentie”...

Alte discuții în legătură

Cutii postale - securizarea corespondentei locatar_abuzat locatar_abuzat Buna ziua, As dori sa aflu daca asociatia de proprietari are obligatia de a inlocui cutiile postale in cazul in care acestea sunt stricate si nu mai pot fi ... (vezi toată discuția)
Acces in casa scarii daniellupascu1984 daniellupascu1984 Lucrez ca postas la o firma de servicii postale care livreaza corespondenta ....problema o am cu administratorii de bloc care refuza sa îmi pună la ... (vezi toată discuția)
Casuta postala a asociatiei! Maria2143 Maria2143 Care este casuta postala a asociatiei daca vrei sa expediezi o felicitare de Craciun, o scutire de la plata cotelor de intretinere pt. ca ti-ai prelungit ... (vezi toată discuția)