Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Impacare dupa citirea actului de sesizare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Impacare dupa citirea actului de sesizare

in cazul infractiunilor in care impacarea inlatura raspunderea penala impacarea are efect daca intervine pana citirea actului de sesizare....eu am un proces pe rol,inselaciune...prejudiciu reparat dar dupa citirea actului de sesizare..nu pot sa beneficiez de inlaturarea raspunderii in nici un caz? nu are nici un rost sa fac un contract de mediere? in mod stupid daca partea vatamata declara ca am fost impacati inainte de proces sau...stiu eu..
se poate inlatura raspunderea penala si prin impacarea intervenita dupa citirea actului de sesizare. Depuneti Contractul de mediere la instanta, instanta oa act si suspenda procesul, si dupa ce ati ajuns la un ACORD DE MEDIERE, ia act de acesta si dispune incetarea procesului poenal in baza acordului de mediere intervenit intre parti.
Retragerea plângerii prealabile se poate face în tot cursul procesului penal ,
până la pronunţarea unei hotărâri definitive,iar împăcarea doar până la citirea actului de
sesizare a instanţei.

( impacarea reprezentand o cauza care inlatura raspunderea penala in cazul infractiunii de inselaciune).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Impacarea inlatura raspunderea penala indiferent de momentul in care intervine.
Stoica Ioana a scris:

Retragerea plângerii prealabile se poate face în tot cursul procesului penal ,
până la pronunţarea unei hotărâri definitive,iar împăcarea doar până la citirea actului de
sesizare a instanţei.

( impacarea reprezentand o cauza care inlatura raspunderea penala in cazul infractiunii de inselaciune).

deci nu pot sa obtin inlaturarea raspunderii penale,si voi fi pedepsit.......
pana la sentinta definitiva va puteti impaca sau face un acord de mediere, ce va avea efect de incetare a procesului penal, si deci nu veti mai raspunde penal.