Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier constatat si sanctionat de politistul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier constatat si sanctionat de politistul comunei

Salut!Acum 2 zile am fost implicat intr-un accident rutier la mine in localitate si as vrea sa va intreb care e parerea d-voastra in legatura cu decizia luata de catre d-nul politist,mentionand totodata ca acesta nu facea parte din politia rutiera,el facand parte din politistii de la postul de aici din comuna!Acum iata ce s-a intamplat:Tocmai o dusesem pe matusa mea acasa,am oprit pt ca ea sa coboare,dupa ce a coborat m-am asigurat din spate urmand sa imi continui directia pe in acelasi sens de mers in care eram oprit-eram oprit pe margine drumului-In momentul in care m-am uitat in oglinda retrovizoare am remarcat ca la cca 400m o masina a virat dreapta in intersectie urmand sensul si directia mea de mers.Avand timp am pornit de pe loc,urmand ca la cca 100m sa efectuez un viraj la stanga pt a intra pe un podet la o persoana!Inainte de a ajunge acolo,m-am asigurat din fata,iar in spate,uitandu-ma in oglinda retrovizoare,am obs k masina aceea pe care o vazusem era destul de aproape de mine si era putin trecuta de linia discontinua de pe mijlocul soselei,dar acesta nu a semnalizat o eventuala depasire,vazand aceasta nu am acordat atentie si am semnalizat si am franat pt a efectua virajul la stanga,am virat iar in momentul in care am ajuns cu roata din fatza pe marginea soselei urmand sa intru pe podet am simtit o lovitura foarte puternica,lovindu-ma cu capul de parbriz si vazand masina aceea intrand in sant iar masina mea fiind orientata aproape paralel cu soseaua aflandu-ma chiar pe margine(Mentionez ca aveam un Volkswagen Transpoter Furgon,iar cel care m-a lovit a avut un Mercedes cu 4 locuri,model vechi,cred ca din anii '90)!Cand am coborat din masina,am obs ca roata imi era aproape rupta de tot si ca acesta nu franase(auzind ca el nici nu avusese frana)!Am sunat la politie si am cerut sa vina politia rutiera,care in cele din urma nu a venit,venind in schimb acel politist de care am mentionat mai sus!Ne-a cerut prezentarea actelor,cea ce eu am si facut,dar in momentul in care i le-a cerut si l-a celalalt sofer acesta nu i-a putut inmana decat actele masinii,care avea nr. false,si cartea de identitate,permis de conducere neavand!A efectuat cercetarile,dar viteza din bordul masinii nu a fost luata!Dupa ce a terminat cercetarile(adica masuratorile),ne-a cerut sa ne indreptam la postul de politie pt a fi audiati!Am dat declaratiile(soferul care m-a lovit spunand ca eu nu am semnalizat intentia de a vira si ca el a semnalizat intentia de a ma depasi),dar ce mi se pare dubios este ca nu au fost luate declaratiile de la martorul care a vazut totul,urmand ca a 2-a zi(adica ieri) sa vina pt a semna P.V. care a fost incheiat fara audierea martorului,declaratia acestuia fiind luata abia dupa ce am negat semnarea P.V.Astazi am mai fost chemat sa semnez un P.V.,am mers pana la post gandindu-ma ca a fost schimbat dupa ce a fost luata declaratia martorului,dar din pacate nu a fost modificat deloc!Iar acum urmeaza partea cea mai buna,dupa tot ce s-a intamplat conform hotararii acestuia,eu sunt vinovatul producerii acestui accident!Ce parere aveti?Mai e o nedumerire,am auzit in localitate ca acea persoana care m-a lovit ar fi baut la un bar,dar la post cand am fost supusi testului cu fiola,la ambii a iesit testul negativ!Ce as putea sa fac pt a imi demonstra nevinovatia(de care sunt convins ca o am)?
Pai ce sa va spun! Din toata relatarea concluzionez ca vina va apartine,deoarece nu vati asigurat la schimbarea directiei de mers. Celelante aspecte invocate trebuiesc probate de catre dvs.Faptul ca nu detinea permis de conducere,acte false la masina,sunt in competenta organelor de politie.Bine ca nu sa soldat cu victime.
Din ceea ce relatati, exista ceva care nu suna bine deloc.
Cum adica „sa semnati PV”, pai declaratiile cine le-a dat, cine le-a scris? Nu trebuie sa acceptati ca in declaratiile pe care le dati sa se strecoare ceva care nu va suna bine ptr ca dvs veti suporta consecintele.
Spuneati despre un martor. Acesta ce a declarat? De ce declaratia unicului martor nu va este favorabila?
Spuneati ca nu s-au luat probe biologice, nici nu ati suflat in fiola, dar „s-a stabilit ca nu ati consumat alcool, nici dvs, nici celalalt sofer”. Cum s-a stabilit asta?
Daca aveti martori ca a consumat alcool, folositi-va de ei. Este de notorietate lipsa de obiectivitate a politiei, in special in mediul rural, unde politia sta de multe ori la bar cu toti „baietii buni” din sat. Daca spuneti ca rezultatele cercetarii pana la ora actuala va sunt nefavorabile, s-ar putea sa aveti surprize f mari. Discutati cu un avocat, si atentie mare la declaratii.
Declaratiile au fost luate doar de la mine si de la celalalt sofer,matorii fiind audiati abia duoa ce procesul verbal a fost concepu,ceea ce nu mi se pare in ordine!Am fost supusi testului cu fiola,am mentionat mai sus!Voi urma sfatul d-voastra de a vorbi cu un avocat!Va multumesc!
filipstelian a scris:

Pai ce sa va spun! Din toata relatarea concluzionez ca vina va apartine,deoarece nu vati asigurat la schimbarea directiei de mers. Celelante aspecte invocate trebuiesc probate de catre dvs.Faptul ca nu detinea permis de conducere,acte false la masina,sunt in competenta organelor de politie.Bine ca nu sa soldat cu victime.

Scuzati-ma,dar tocmai am sugerat mai sus ca m-am asigurat din spate,iar in momentul in care m-am uitat acesta era foarte putin trecut de axul drumului neavand semnalizare pornita,neavand de unde sa stiu ce intentie avea de fapt!
Am cautat in legislatia rutiera,in legatura cu depasirile iar conform art.45 alineatul 2:"Conducatorul vehiculului care se angajeaza In depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula In fata sau In spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.",iar eu am semnalizat intentia de a vira spre stanga inainte ca el sa semnalizeze!
Pentru acest gen de accident, politia retine cel mai adesea culpa comuna ambilor conducatori. Daca aveti martori care va sustin, dar si alte probe, dati fuga la un avocat. Daca nu, reparati-va masina si fiti multumiti ca nu ati avut alcool si nu au fost si victime