Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Plata contributie pensii Avocati, conform cu Ordinul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Plata contributie pensii Avocati, conform cu Ordinul ANAF nr. 874/2012

Buna seara,

De doi ani fiscul imi retine o suma din veniturile mele, cu titlu de contributie CAS.
La inceput am crezut ca suma este pentru sanatate, insa ulterior am constatat ca de fapt este o contributie la sistemul public de pensii.
In aceeasi masura si Casa de Asigurari a Avocatilor imi retine, de asemenea, o suma din aceleasi venituri, pentru pensia, de data asta, organizata in mod "intern" de si cu sprijinul Uniunii.

Ma puteti ajuta, va rog frumos, cu doua aspecte:
- Cum pot scapa sa nu mai platesc si la fisc - proceduri etc.?
- Cum imi pot recupera sumele platite la fisc?

Avocatnet are si un articol in acest sens, insa in textul sau s-a facut o completare ca urmare a unui mesaj, fara a se prezenta date sau prevederi legale care sa "dezlege" misterul. In acest sens a se vedea:
www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc,
George
Georgelius, utilizator