avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cate decizii de incetare a CIM trebuie depuse la Casa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cate decizii de incetare a CIM trebuie depuse la Casa de pensii ?!

Buna seara !Am fost profesor .Am depus dosar pt. pensionare anticipata partiala (cod P10) in 02 sept.2013. La limita de varsta trebuia sa ma pensionez la 15 sept.2013 .Am primit Decizia de pens. anticip. partiala pe 17 oct. 2013 . Cu toate ca legea spune ca la implinirea varstei de pens. se trece automat la pensie pt. limita de varsta ,eu am mai depus o cerere in 28 oct. 2013 prin care solicitam acest drept .Si am inceput sa astept :pensia penalizata pt. o luna ,decizia noua de pensionare...Nici pana astazi ,17 febr.2014 nu am primit nimic ,nimic. In ianuarie am mers la casa de pensii si am intrebat ce se intampla .Mi s-a raspuns ca ei au crezut ca eu mai lucrez in continuare(?!?!). Am cerut sa verifice in fata mea dosarul depus initial care cuprindea 2 Decizii de incetare a CIM cu data de 31 aug 2013 .Absolut stupefiant mi s-a mai cerut o adeverinta din care sa rezulte ca nu am mai profesat la aceeasi unitate scolara cu care imi incetasem rap de munca si, implicit, calitatea de asigurat din 31 aug 2013 ,conf. cu docum depuse la dosarul initial. La insistentele mele ,liceul mi-a mai eliberat o "parere" de adeverinta( !!) si am reluat asteptarea ...Pana astazi, nu s-a intamplat nimic : nici scuze pt. superficialitate , nici pensie , nici decizie noua pt limita de varsta . Va intreb ce parere aveti ? Cat poate fii umilit un om mai mult in aceasta tara ?!

Alte discuții în legătură

Pensie lucretia57 lucretia57 Sunt invatatoare, nascuta in 1957,oct,16. Doresc sa intru in pensie anticipata partial (lucrez din 1 sept 1978 si 9 luni am fost in pensie invaliditate gr II) ... (vezi toată discuția)
Diploma de doctor si calculul pensiei floriniliescu floriniliescu Prin Decizia Nr. 128024 din 28.08. 2013 mi s-a acordat pensia anticipata partiala (cod pensie P10). La data intocmirii dosarului de pensie, nu am depus ... (vezi toată discuția)
Pensionare cadru didactic ContSters379548 ContSters379548 Când încetează cim pt un cadru didactic care se va pensiona la limită de vârstă la data încheierii anului şcolar 2015-2016? (vezi toată discuția)